Gniazda głośnikowe — jak wybrać odpowiedni model, by stworzyć efektowną strefę rozrywki w Twoim domu?

Gniazda głośnikowe — jak wybrać odpowiedni model, by stworzyć efektowną strefę rozrywki w Twoim domu?

31/03/2021

Gniazda głośnikowe tworzą efektowną sieć sprzętu audio, dzięki której wzrasta komfort wypoczynku. Za pomocą specjalnych modułów podłączysz kolumny głośnikowe do źródła sygnału niezależnie od tego, w jakiej odległości od siebie są rozmieszczone. Od teraz w Twoim domu będziesz mógł się poczuć jak w kinie lub jak na koncercie. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model.

 

Gniazda głośnikowe — ważny element kina domowego

 

Aby stworzyć profesjonalne kino domowe, które pomoże Ci się zrelaksować, musisz zaplanować całą instalację. Kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie głośników. Jeśli zależy Ci na nieskazitelnej transmisji dźwięków, zoptymalizuj ilość gniazd. Im mniej, tym lepiej.

Modele dostępne na rynku umożliwiają podłączenie jednej lub kilku kolumn jednocześnie do źródła sygnału. Producenci oferują wiele typów gniazd. Różnią się one od siebie sposobem montażu, konstrukcją oraz wzornictwem. Możesz je z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb i wystroju.

Poznaj rodzaje gniazd głośnikowych

Asortyment osprzętu elektrycznego jest ogromny. Gniazda głośnikowe możemy posegregować na różne sposoby. Jednym z kryteriów jest rodzaj wtyku. Tutaj wyróżniamy:

  • wtyk widełki — kabel głośnikowy zaciska się w otworze przypominającym swoim kształtem widełki, ten typ jest wykorzystywany zazwyczaj w droższych systemach;
  • wtyk banan — przewód przykręca się za pomocą śruby;
  • wtyk szpilka — kabel montuje się poprzez zaciśnięcie zaślepki, polecany dla głośników o małej mocy.

Kolejnym parametrem jest technika montażu gniazda:

 

  • gniazda natynkowe — są łatwe w montażu, mocuje się je bezpośrednio na ścianie, dlatego warto zwrócić uwagę na ich design;
  • gniazda podtynkowe — są trudniejsze w wymianie, ponieważ znajdują się pod tynkiem.

 

Gniazdo głośnikowe ścienne natynkowe lub podtynkowe nie wpływa na jakość dźwięku. Zdecyduj, która technika bardziej Ci odpowiada. Gniazdo natynkowe możesz umieścić w pozycji poziomej lub pionowej. Obudowy są wykonane z różnych materiałów. Bogata gama barw i faktur stwarza ogromne możliwości aranżacyjne.

Akcesoria występują w różnych wersjach, m.in.:

  • gniazdo głośnikowe pojedyncze,
  • gniazdo głośnikowe podwójne,
  • gniazdo głośnikowe poczwórne.

 

Niektóre z nich są wyposażone także w pole opisowe. Możesz zdecydować się na montaż jednego lub większej ilości osprzętu. Zastanów się, czy większa ilość będzie dobrze wyglądać w Twoim wnętrzu. Gniazdka modułowe wymagają elementów tego samego producenta. W tym wypadku wybór ramki innej marki może okazać się niemożliwy.

Gniazda głośnikowe — jak je zamontować?

 

Standard gniazda determinuje sposób montażu. Duża część modeli dostępnych na rynku jest wykonana w technologii RCA. Osprzęt tego typu cechuje niezawodność. Jest bardzo wytrzymałe i służą przez wiele lat. Akcesoria elektryczne spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz zapewniają wysoką funkcjonalność. RCA skutecznie eliminuje wszelkie zakłócenia, które mogłyby obniżyć jakość dźwięku. Zwiększają wydajność sprzętu audiowizualnego i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru również gniazda z zaciskami sprężynowymi czy gniazda JACK. Przed instalacją, zapoznaj się ze schematem urządzeń łączonych.

 

Gniazda głośnikowe — na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić?

 

Jeśli szukasz gniazdka do domowego użytku, spokojnie możesz wybrać modele z najniższej lub ze średniej półki cenowej. Spójrz na Twoje kino domowe. Jeżeli wzmacniacz od kolumn jest oddzielony kilkoma kablami od gniazda, zdecyduj się na modele sprężynowe bez korzystania ze wtyków. Przy urządzeniach średniej jakości, zrezygnuj z pozłacanych wtyków. Pamiętaj, że wzornictwo nie wpływa na efektywność. Dopasuj gniazdo do wystroju, ale zwróć uwagę na cenę.

 Gniazdo głośnikowe podwójne Simon

 

Simon to polski producent osprzętu elektrycznego wysokiej jakości. W katalogu marki znajdziesz wiele akcesoriów, które podniosą komfort życia codziennego oraz podkreślą walory estetyczne Twoich pomieszczeń. W imponującym portfolio znajdziesz gniazda pasujące do różnych stylów wnętrzarskich.

Wybierając gniazdo głośnikowe podwójne Simon, zaopatrz się w ramkę z tej samej selekcji. Niektóre modele mają pole opisowe lub dają możliwość rozbudowy. Są dostępne w różnych kolorach. Zapoznaj się z ofertą i wybierz model dopasowany do Twoich potrzeb. Możesz je wykorzystać do celów prywatnych lub biznesowych.

Podsumowanie: Gniazda głośnikowe — jak wybrać odpowiedni model, by stworzyć efektowną strefę rozrywki w Twoim domu?

Gniazda głośnikowe są niezbędne do instalacji sprzętu multimedialnego, głośników czy kina domowego. Jeśli zależy Ci na osprzęcie, który będzie Ci służył przez wiele lat, wybierz produkty cenionych marek. W asortymencie znajdziesz akcesoria polskich oraz europejskich producentów, którzy zyskali uznanie konsumentów w wielu krajach. Należą do nich m.in.: Berker, Legrand czy Kontakt-Simon.

Gniazdo głośnikowe podwójne nadaje się do montażu w domu, jak i w lokalu czy obiekcie publicznym. Dzięki nim Twoje nagłośnienie należycie spełni swoją funkcję. Uniwersalne kolory będą pasować do każdej aranżacji. Z jego pomocą starannie wykończysz wnętrze.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...