Zastosowania i zalety nowoczesnych łączników podtynkowych

Zastosowania i zalety nowoczesnych łączników podtynkowych

17/11/2021

Łączniki elektryczne to jeden z najprostszych, a zarazem najpożyteczniejszy osprzęt elektroinstalacyjny. Pod pojęciem tym kryją się bowiem dobrze wszystkim znane pstryczki, pełniące najczęściej rolę włączników światła. Nie dziwi więc fakt, że z osprzętu tego korzystają obecnie nie tylko właściciele domów i mieszkań, ale również wszelkie obiekty publiczne oraz przemysłowe. Z tego też powodu renomowani producenci tego typu elementów oferują nam szeroki wybór włączników dostosowanych do niemal każdej potrzeby użytkownika. Dobrane we właściwy sposób elementy podtynkowe stanowią bowiem nie tylko praktyczne uzupełnienie wyposażenia budynku, ale również efektowną dekorację wnętrz. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat tych niezwykle pożytecznych osprzętów.

​Działanie łączników elektrycznych

Zadaniem łącznika jest załączanie i wyłączanie prądów roboczych w instalacjach niskiego napięcia. Dzięki temu osprzęt ten może być wykorzystywany nie tylko do skutecznego operowania oświetleniem, ale również do sterowania pracą wentylatorów lub otwierania i zamykania bram garażowych. W momencie włączenia światła, między stykami osprzętu powstaje łuk elektryczny. Za otwieranie i zamykanie styków odpowiada napęd migowy, odznaczający się błyskawicznym czasem reakcji.

Cechą szczególną osprzętu tego typu jest prostota obsługi, zapewniona przez duże, wygodne klawisze. Dzięki temu, możliwe jest bezproblemowe włączenie światła w zaciemnionym pomieszczeniu, zaś ryzyko omyłkowego dotknięcia przewodów jest tu praktycznie zerowe. Pstryczek elektryczny montuje się w puszce, w instalacjach o napięciu sięgającym 250 V oraz prądach znamionowych na poziomie 6 A. W bardziej specjalistycznych układach możemy również zetknąć się z włącznikami, obsługującymi prąd znamionowy 10 A.

Rodzaje łączników oświetleniowych

Wybierając łącznik oświetlenia, powinniśmy zastanowić się, do czego konkretnie potrzebny będzie nam taki osprzęt. Pojedyncza lampa sufitowa różni się bowiem znacząco od okazałego żyrandola, wyposażonego w kilka żarówek. Podstawową opcją jest tu prosty wyłącznik jednobiegunowy. Osprzęt ten odznacza się jednym, szerokim klawiszem, umożliwiającym wygodne włączanie i wyłączanie światła. Rozwiązanie to znakomicie sprawdzi się w sytuacjach, gdy pomieszczenie jest oświetlane wyłącznie przez jedną lampę sufitową.

Przeszukując dostępne oferty, z pewnością nieraz zastanawiamy się, co to jest łącznik świecznikowy. Pojęciem tym nazywamy wyłączniki światła dedykowane właśnie żyrandolom. Z tego też powodu, osprzęty tego typu montuje się najczęściej w domowych salonach. Wyposażone w dwa, a niekiedy nawet trzy klawisze, wyłączniki te pozwalają na dostosowanie intensywności emitowanego oświetlenia. Innymi słowy, im więcej klawiszy włączymy, tym więcej żarówek zapali się w tym samym momencie. Z tego powodu ich ilość powinna być dostosowana do samego żyrandola. Modele mniejsze, np. te o czterech żarówkach, mogą być bezproblemowo podłączone do instalacji z wyłącznikiem dwubiegunowym.

W piętrowych domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych czy biurowcach znakomicie sprawdzą się również łączniki oświetleniowe schodowe. Osprzęt ten pozwala na włączanie i wyłączanie świateł z różnych poziomów, na przykład z parteru i pierwszego piętra. Dzięki temu, nie musimy martwić się wchodzeniem po schodach po zmroku, ponieważ pstryczek został umieszczony wyłącznie w jednym miejscu. W przypadku obiektów o większej liczbie pięter, warto jest postawić także na specjalistyczne wyłączniki krzyżowe, montowane na półpiętrach. Niewątpliwym atutem tego podręcznego osprzętu jest także fakt, że może być on wykorzystywany jako praktyczne uzupełnienie wyłączników schodowych.

Łączniki do pozostałych potrzeb

Chociaż osprzęty tego typu są najczęściej wykorzystywane do obsługi oświetlenia, współczesny rynek wyłączników oferuje nam również modele specjalistyczne, przeznaczone do pracy z innymi elementami instalacji. Przykładem są tu chociażby łączniki trójpozycyjne, opracowane z myślą o wygodnym sterowaniu żaluzjami. Nowoczesne mechanizmy sprawiają, że użytkownik jest w stanie kontrolować kierunek ruchu rolet i żaluzji, a także zatrzymywać je na konkretnym poziomie. Podobnie jak w przypadku osprzętu oświetleniowego, także i tutaj dostępne są estetyczne modele podtynkowe, które znakomicie wkomponowują się w wystrój domowych wnętrz.

Niezwykle popularnym rozwiązaniem są tu również łączniki, przeznaczone do użytku przemysłowego. Mowa tu przede wszystkim o modelach dwubiegunowych, odznaczających się znakomitą szczelnością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Z osprzętów tego typu korzysta się przede wszystkim podczas pracy z różnego rodzaju silnikami, na przykład w systemach wentylacji. Wysokiej jakości materiały sprawiają przy tym, że wyłączniki te można bez problemu zamontować zarówno w halach produkcyjnych, jak i na dworze.

​Osprzęty do inteligentnych rozwiązań

Oprócz wyłączników trójpozycyjnych oraz standardowych pstryczków producenci osprzętu elektroinstalacyjnego coraz częściej stawiają również na nowoczesne urządzenia, przeznaczone do obsługi systemów Smart Building. Czujniki, ściemniacze czy regulatory temperatury, podłączone do jednego panelu sterowania, są rozwiązaniem tak samo wygodnym, co bardzo oszczędnym. Inteligentne systemy dostosowują tu bowiem intensywność ogrzewania lub oświetlenia do pory dnia oraz obecności domowników, zapobiegając tym samym nadmiernemu zużywaniu energii.

​Dobór wyłączników względem pomieszczeń

Wybierając osprzęt dla naszego domu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Należy do nich chociażby oznaczenie włącznika światła, informujące o poziomie szczelności, wyrażonej skrótem IP. W pomieszczeniach o wysokim stopniu wilgoci, takich jak kuchnie lub łazienki, konieczny będzie montaż szczelniejszych modeli, aby zapobiec uszkodzeniom. Dobierając wyłączniki, warto jest również zwrócić uwagę na ich design. Dawno minęły już bowiem czasy, kiedy to wyłącznik był jedynie białym elementem o prostym kształcie, okraszonym kwadratową ramką. Nowoczesne osprzęty podtynkowe oferują nam możliwość wyboru spomiędzy szerokiej gamy designerskich modeli, które znakomicie wkomponują się w każdy typ wystroju wnętrz.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...