Filtry kategorii
  • Kolor
  • Seria
  • Prąd znamionowy [A]

Łączniki krzyżowe - Legrand Forix IP44

Na stronie:
LEGRAND
ŁĄCZNIK KRZYŻOWY 10AX IP44 BIAŁY FORIX - LEGRAND - 782365
Łącznik Krzyżowy Bryzgoszczelny IP44 10AX kolor Biały numer katalogowy 782365 seria Legrand Forix IP44
Dostępność: 30 DNI ROBOCZYCH (na zamówienie)
28,51 
Łączniki natynkowe hermetyczne krzyżowe

Łącznik krzyżowy – sterowanie oświetleniem z co najmniej trzech miejsc

Łącznik krzyżowy jest rodzajem łącznika instalacyjnego, stosowanym do załączania i wyłączania obwodów w instalacjach niskiego napięcia z trzech lub więcej miejsc, przy współpracy z dwoma łącznikami schodowymi. Dzięki temu włączać i wyłączać światło z dowolnego miejsca w budynku.

To praktyczne rozwiązanie stosowane jest zwykle na klatkach schodowych. Łącznik krzyżowy (jeden lub więcej) wstawiany jest wówczas pomiędzy dwa końcowe łączniki schodowe, aby umożliwić sterowanie oświetleniem instalacji schodowej dla dowolnej ilości kondygnacji. Łącznik krzyżowy działa tu na zasadzie przełącznika (sprężyna nie odbija z powrotem po puszczeniu przycisku). montuje się go np. zaciskami gwintowymi.

W sklepie internetowym Elektrycznie.pl znajdziesz łączniki krzyżowe podświetlane, natynkowe, bryzgoszczelne, hermetyczne. Dobierz styl i funkcję, którą ma pełnić przełącznik krzyżowy odpowiednio do swoich potrzeb. Z powodzeniem możesz zamontować łączniki krzyżowe:

  • w długim korytarzu – dzięki temu masz możliwość zapalenia światła na początku korytarza i zgaszenia na końcu,
  • na klatce schodowej – po zapaleniu światła przed wejściem na schody, możesz zgasić je na górze, na dowolnej kondygnacji oraz na dole,
  • w ciągach komunikacyjnych (np. poddasze-piwnica-garaż) – światło zapala się i gasi w dowolnym miejscu, co znacznie ułatwia przemieszczanie się.

Jak wybrać przełącznik krzyżowy?

Zasada działania instalacji, wyposażonej w przełącznik krzyżowy lub kilka nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając przełącznik krzyżowy, pamiętaj, że żaden nie jest łącznikiem samodzielnym. Łącznik krzyżowy musi mieć zatem połączenie z łącznikami schodowymi. Jak wynika z definicji, przełącznik krzyżowy montowany jest między dwa łączniki schodowe.

Każdą instalację elektryczną można rozbudować, więc masz możliwość dodawania kolejnych łączników krzyżowych w ciągach komunikacyjnych bez ingerencji w strukturę ściany, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wystarczy, że wybierzesz łączniki krzyżowe natynkowe o odpowiednim stopniu odporności na penetrację czynników zewnętrznych. Mówi o tym norma IP (z ang. Ingress Protection), zapisana w specyfikacji przełącznika: IP44 (bryzgoszczelne), IP56, IP65 (hermetyczne), IP67.