Filtry kategorii
  • Seria

Puszki instalacyjne podtynkowe - Legrand Mosaic

Na stronie:
LEGRAND
PUSZKA PODTYNKOWA BATIBOX Z WIELOKROTNYMI PRZEPUSTAMI - LEGRAND - 080188
Dostępność: 30 DNI ROBOCZYCH (na zamówienie)
13,78 
Puszki instalacyjne podtynkowe

Puszki elektryczne – rodzaje, wybór, zastosowanie

Puszki elektryczne są nieodzownym elementem każdej instalacji elektrycznej. Ułatwiają montaż i łączenie kabli oraz osprzętu (gniazda elektryczne, łączniki, gniazda teletechniczne), osłaniają je przed działaniem czynników zewnętrznych, minimalizują ryzyko uszkodzenia połączeń przewodów, a co za tym idzie wybuchu pożaru, zapewniając należyte bezpieczeństwo. W sklepie internetowym Elektrycznie.pl znajdziesz puszki elektryczne podtynkowe, natynkowe, instalacyjne, łączeniowe, hermetyczne, podłogowe oraz wszelkiego rodzaju akcesoria do puszek.

Wybór odpowiedniej puszki elektrycznej determinują parametry, określone w projekcie instalacji budynku. Postaramy się przybliżyć Ci podstawowe zasady różnicowania oraz zastosowania najpopularniejszych na rynku rozwiązań, rekomendowanych przez wiodących producentów osprzętu elektroinstalacyjnego.

Rodzaje puszek elektrycznych

Jak wygląda puszka na kable? Zwykle ma formę owalnej lub kwadratowej osłonki z tworzywa sztucznego (np. polipropylenu), z samozatrzaskującą się pokrywą. Montujemy ją w ścianie (puszka podtynkowa) lub bezpośrednio na tynku (puszka natynkowa), w zależności od potrzeb i przede wszystkim od projektu instalacji. Puszka podtynkowa kwadratowa

Puszki elektryczne różnią się nie tylko kształtem i sposobem montażu, ale również wielkością, kolorem, sposobem wykonania w zależności od rodzaju ściany. Pod względem przeznaczenia wyróżniamy puszki połączeniowe (odgałęźniki) oraz do montażu osprzętu. W nowoczesnych instalacjach elektrycznych, zwłaszcza wyposażonych w elementy automatyki budynkowej, stosuje się puszki rozbudowane o dodatkową przestrzeń. Służy ona do zainstalowania modułów elektronicznych (np. sterowania roletami lub oświetleniem).

W naszym asortymencie znajdziesz puszki podwójne, potrójne i poczwórne w różnych rozmiarach. Do największych należą puszki przemysłowe do montażu natynkowego oraz hermetyczne, wykonane z materiału o podwyższonej odporności na czynniki zewnętrzne.

Puszki elektryczne podtynkowe – zastosowanie

Puszki instalacyjne podtynkowe dzielimy z kolei na te do ścian murowanych oraz z karton gipsu. Ich konstrukcja dopuszcza i ułatwia montaż przy wykorzystaniu różnych materiałów mocujących, m.in. specjalnych gwoździ i wkrętów. W dodatku puszki podtynkowe instalacyjne są wyposażone w dedykowane elementy wykończeniowe, umożliwiające regulację głębokości ich osadzenia i ułatwiające położenie tynku.

Standardowe puszki podtynkowe mają średnicę w rozmiarze ok. 60 mm. Osadza się je w otworach wykutych lub wyciętych otwornicami. Do ścian z płyt kartonowo-gipsowych warto wykorzystać specjalnie wykonanie puszki elektryczne z pazurkami rozpierającymi. Do gniazd polecamy zastosować puszki podtynkowe z wkrętami. Każda puszka osprzętowa wyposażona jest w dwa lub cztery otwory na wkręty.

Puszka podtynkowa głęboka czy płytko osadzona? To bardzo ważne pytanie. Jeśli zamierzasz zamontować tylko łącznik oświetleniowy lub gniazdko, wystarczy płytka puszka osprzętowa fi 60, o głębokości ok. 40 mm. Jeśli jednak pod osprzętem ma zostać zamontowane rozgałęzienie przewodów, konieczne będzie zastosowanie puszki głębokiej na ok. 60 mm, która umożliwi swobodne łączenie przewodów o przekroju do 2,5 mm2.

Jeszcze głębsza puszka na kable – puszka podtynkowa super/ekstra głęboka, do ok. 80 mm lub kieszeniowa – sprawdzi, jeśli planujesz osadzenie przy łączniku lub gnieździe dodatkowych, elektronicznych sterowników.

Puszki podtynkowe – cena, parametry, kolory

Wybierz puszkę na kable z pokrywą lub bez pokrywy w niskich cenach i kilku dostępnych kolorach – np. pomarańczowym, czarnym, białym lub żółtym. Zwróć uwagę na to, że kolor puszki podtynkowej związany jest u niektórych producentów z oznaczeniem jednego z trzech stopni palności. Wyróżniamy zatem:

  • zwykłe puszki, odporne na żar do 650°C (w Simet pomarańczowe),
  • puszki samogasnące, bezhalogenowe, odporne na żar do 850°C (w Simet niebieskie),
  • puszki ognioodporne E90, samogasnące, bezhalogenowe, odporne na żar do 960°C (w Simet czarno-czerwone).

 

Puszki z tworzyw samogasnących nie podtrzymują płomieni. Bezhalogenowe – wytwarzają niewiele niskotoksycznego, niekorozyjnego dymu, a ognioodporne (E90) gwarantują, że przez 90 min. ogień nie strawi obwodów elektrycznych, które służą bezpieczeństwu i ochronie przeciwpożarowej. Ma to ogromne znaczenie m.in. w systemach oddymiających i napowietrzających, oświetlenia awaryjnego lub sygnalizacji pożarowej.