Co to jest łącznik instalacyjny i jaką pełni funkcję? Łączniki instalacyjne są to najprostsze łączniki elektryczne. Służą do załączania i wyłączania prądów roboczych w instalacjach niskiego napięcia, np. w instalacji oświetlenia. Inaczej mówiąc, umożliwiają czynności łączeniowe w obwodach elektrycznych.
W powszechnie stosowanych w naszych domach i miejscach pracy instalacjach elektrycznych łączniki wykorzystuje się do załączania i wyłączania źródeł światła oraz innych odbiorników energii elektrycznej. Na ogół są to łączniki klawiszowe, o dużych, łatwych do manipulowania przyciskach. Producenci prześcigają się w projektowaniu unikalnych wzorów opraw, wykonanych z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, aby zapewnić nie tylko bezpieczeństwo i komfort użytkowania, ale również zadbać o wrażenia estetyczne klientów.
Łączniki instalacyjne, powszechnie zwane włącznikami, montujemy w puszkach jako łączniki podtynkowe lub natynkowe. Można podpiąć je na listwach i kanałach instalacyjnych przy napięciu 250 V i prądzie znamionowym 6 A lub rzadziej 10 A. Możemy podzielić je również ze względu na rodzaj mechanizmu, powodującego zmianę położenia styków na dźwigniowe, pokrętne i klawiszowe.
Jakie jeszcze wyróżniamy rodzaje łączników instalacyjnych? W tej kategorii produktów w sklepie internetowym Elektrycznie.pl znajdziesz m.in.:
Łączniki instalacyjne, łączniki podtynkowe, w tym łączniki jednobiegunowe, montujemy za pomocą wkrętów lub pazurków. Nowoczesne modele wyposażone są w podświetlenie, najczęściej pomarańczowe lub niebieskie, aby łatwo namierzyć je na ścianie, gdy jest ciemno.
Ze względu na walory estetyczne i standardy montażu łączników elektrycznych zwykle montuje się je jako łączniki podtynkowe, dzięki czemu system idealnie przylega do ściany, a zgrabna, designerska ramka może stać się dodatkowym elementem dekoracyjnym. Łączniki jednobiegunowe to standardowe włączniki pojedyncze, wyposażone w jeden klawisz. Przycisk ten umożliwia załączanie i wyłączanie np. światła w obrębie jednego obwodu. Łączniki dwubiegunowe tymczasem załączają lub rozłączają jednocześnie dwa bieguny. Wykorzystujemy je do obsługi silników elektrycznych, np. w wentylatorach.