Czujniki

Na stronie:
Czujnik ruchu, dymu i czadu – by nic nie umknęło naszej uwadze

Nie zawsze na wszystko możemy mieć oko (i nie tylko, w przypadku gazów). Wyposażenie swojego domu, posiadłości lub mienia w komplet odpowiednich czujników zapewni nam ochronę przed kilkoma dotkliwymi w skutkach wydarzeniami takimi jak włamanie, pożar czy wyciek gazu. Choć nie tylko – o ile, przykładowo, czujnik czadu ma zastosowanie typowo przeciwwypadkowe, znajdziemy również takie, które niekoniecznie muszą być prewencyjne. Szerzej o rodzajach i zastosowaniu czujników poniżej.

Czujnik ruchu i obecności – wykryją każdego (niepożądanego) gościa

Instynktownie myślimy o takim urządzeniu jako o komponencie systemu alarmowego lub przeciwwłamaniowego – i słusznie, w istocie często wchodzi w skład tego typu instalacji. Wspomagany jest wtedy przez inne sprzęty działające komplementarnie, np. zamki czy kamery telewizyjne, gwarantując bezpieczeństwo posesji czy mienia.

Czujnik ruchu może mieć również zgoła inne zastosowanie – dla własnej wygody możemy tego typu urządzenie umieścić w miejscach, gdzie okazjonalnie przyda nam się oświetlenie (np. klatka schodowa czy podjazd), a jego automatyczne włączanie i wyłączanie stanowi duże ułatwienie. Sprzężenie czujnika ruchu ze światłem to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie – nie ma obaw, że takiego światła zapomnimy wyłączyć, co wygenerowałoby znaczące koszty, zupełnie niepotrzebnie. Urządzenia tego typu różnią się oferowanym zasięgiem wykrywania ruchu oraz kątem widzenia, co pozwala dobrać, z ekonomicznego punktu widzenia, najodpowiedniejszy dla danego zastosowania – inny typ przyda się na klatce schodowej, inny przed bramą garażową. Co więcej, taki sprzęt jest dostosowany do wykrywania przedmiotów o konkretnych wielkościach. Eliminuje to możliwość, że zareaguje na każde zwierzę, które wykryje, włączając niepotrzebnie oświetlenie.

Czujnik dymu – Twoje zabezpieczenie przeciwpożarowe

Te urządzenia mają już jedno, bardzo konkretne, zadanie – wykryć dym wydobywający się z ognia i zaalarmować o tym wszystkich znajdujących się w okolicy. To niezbędny element każdego domu, zakłady pracy oraz budynku ogółem. Czujnik dymu pozwala na sprawną, odpowiednio szybką i adekwatną do zagrożenia reakcję. Nie jest na wyrost stwierdzenie, że może uratować czyjeś życie. Element obowiązkowy.

Czujnik czadu – wykrywacz cichego zabójcy

Kolejnym sprzętem, którego nie sposób przecenić, jest czujnik czadu, czyli tlenku węgla, silnie toksycznego gazu. Szanse na jego niezauważone dostanie się (jest bezwonny i bezbarwny, nie sposób go więc wykryć zmysłami) do powietrza w pomieszczeniu wzrastają jesienią i zimą, w trakcie intensywnego używania pieców grzewczych. Czujnik pozwoli błyskawicznie wykryć potencjalny wyciek (może dochodzić od każdego urządzenia zasilanego gazem – kuchenki, piecyka, kotła) i podjąć właściwe kroki. Ponownie – to sprzęt, który zabezpieczy nas przed potencjalnie bardzo dużym zagrożeniem, dlatego koniecznie należy się w niego zaopatrzyć.