Włącznik schodowy – co w nim szczególnego?
By zrozumieć specjalne parametry tego sprzętu, musimy przyjrzeć się warunkom, w których znajduje zastosowanie.
Jak wynika z nazwy, łącznik schodowy stworzono do obsługi lamp oświetlających… schody. Dlaczego akurat one miałyby wymagać odrębnego rozwiązania? Sęk w tym, że chcemy mieć możliwość obsługiwania lampy z dwóch miejsc – naturalnie, z góry i z dołu, w zależności, w którą stronę chcemy się przemieścić. Dwa (lub więcej) włączników musi być instalacyjnie połączonych z konkretnym źródłem światła. Włącznik schodowy, wbrew nazwie, znajdzie zatem też zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje analogiczna sytuacja (np. w długim korytarzu).
Włącznik schodowy pojedynczy – wskazówki instalacyjne
Jeśli zidentyfikowaliśmy już sytuacje, w których użycie tego elementu osprzętu elektroinstalacyjnego będzie zasadne, możemy przejść do montażu. Ten na szczęście jest prosty, a obecność kilku włączników nie utrudnia znacząco sprawy. Dwa pojedyncze włączniki schodowe wystarczy połączyć przewodami komunikacyjnymi (do jednego podłączamy przewód fazowy pochodzący od źródła, od drugiego również puszczamy jeden do lampy). Jeżeli chcemy, by światło można było włączyć w więcej niż tylko tych dwóch miejscach, do instalacji musimy wpleść jeszcze włącznik schodowy krzyżowy. Wszelkie porady montażowe znajdziemy też dołączone do produktów lub na stronach producentów.
Włączniki schodowe w sklepie elektrycznie.pl
Zadbaliśmy o to, by w naszej ofercie znalazły się wszystkie niezbędne akcesoria do pomyślnego ukończenia instalacji elektrycznej na schodach. Gwarancją jakości są nazwy cenionych marek (m.in. LeGrand, Schneider Electric, Hager, Kanlux), których produkty sprzedajemy. Łączniki schodowe są przy tym dostępne w różnych stylach i wydaniach – wierzymy, że każdy znajdzie w tej kolekcji zadowalające rozwiązanie.