Nie jest to rozwiązanie rozpowszechnione w wystroju wnętrz – nie widujemy go często w mieszkaniach. Takie gniazda są tworzone z myślą o innych zastosowaniach, których część wymienimy poniżej. Jeśli rozważasz kupno lub zastanawiasz się, gdzie montaż takiego rozwiązania byłby dobrym pomysłem, poniżej parę sugestii.
Gniazda wpuszczane w podłogę dla biur…
W skrócie: wszędzie tam, gdzie klasyczne gniazda naścienne są niewystarczające tudzież ich montaż jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.
Przykładem mogą być przestrzenie biurowe lub publiczne, w których zazwyczaj na jednej dużej powierzchni znajduje się kilkanaście stanowisk pracy (np. w biurze) lub biurek (np. w bibliotece). Dostęp do prądu jest wymagany, by móc przez dłuższy czas zasilić przenośny komputer. Każde z wymienionych stanowisk może mieć własne, dedykowane gniazdko pod nogami użytkownika. Jeśli zaprojektowalibyśmy gniazda w klasycznej, naściennej konfiguracji, plątanina przewodów utrudniałaby poruszanie się każdej osobie postronnej, mogłaby nawet stanowić potencjalne zagrożenie, stwarzając ryzyko potknięcia się. Gniazda przypodłogowe to standard w tego typu lokalizacjach.
…gniazda przypodłogowe dla warsztatów i punktów usługowych…
Innym pomysłem są garaże i wszelkiego rodzaju warsztaty o większej powierzchni. Zasada jest bardzo podobna – przewód, zwłaszcza napięty, biegnący przez znaczną część pomieszczenia stanowi niebezpieczny element, który może doprowadzić do wypadku. Zamontowanie gniazda w podłodze pod każdym stanowiskiem pracy eliminuje również sytuacje, w której kabel urządzenia podłączonego do gniazda w ścianie będzie za krótki. Choć taką sytuację można rozwiązań przedłużaczem, to pozorne wyjście z sytuacji, bowiem stwarza analogiczne zagrożenie do tego opisanego powyżej. Produkty o podwyższonym współczynniku odporności na warunki środowiskowe (z parametrem IP wynoszącym minimum 44) sprawdzą się znakomicie w takim otoczeniu.
…gniazdo podłogowe także dla domu!
Finalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by takie rozwiązanie zamontować również we własnym domu. Choć raczej nie grożą nam za krótkie kable (odległości w przeciętnym pomieszczeniu nie są na tyle duże, by nie dało się go przełączyć gdzieś indziej), gniazda w podłodze zachowują wszelkie swe zalety i można je łatwo zamaskować. To wyjście dla idealistów wystroju wnętrz, którzy nie znaleźli nigdzie ramek czy serii osprzętu, który wpasuje się w ich wizję.