Co wybrać – gniazdo z uziemieniem czy bez?

Co wybrać – gniazdo z uziemieniem czy bez?

15/12/2022

Optymalne dopasowanie osprzętu elektroinstalacyjnego ma ogromne znaczenie z kilku powodów. Liczą się względy funkcjonalne, ale też estetyczne. Wiadomo, że każdemu zależy na tym, aby użytkowanie tego rodzaju akcesoriów było łatwe i komfortowe. Dlatego powinno się dobierać produkty o określonej wielkości, czyli liczbie wejść lub przycisków. Istotne są również aspekty wizualne, na przykład kolorystyka bądź forma.

Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie w trakcie użytkowania gniazdek czy urządzeń, które są do nich podłączone. W przypadku prądu zachowanie ostrożności to podstawa. Dlatego tak istotne są między innymi właściwy montaż oraz uziemienie w gniazdku. Ten ostatni element to w obecnych czasach praktycznie standard i fundament prawidłowego funkcjonowania w przypadku urządzeń o dużej mocy, takich jak telewizory, komputery, prali lub lodówki.

Kluczowe uziemienie w gniazdku elektrycznym

Wybór gniazdek jest bardzo szeroki, ale w przypadku zastosowanie uziemienia nikt nie powinien się zastanawiać, czy warto. Dlaczego należy zdecydować się na tego typu rozwiązanie? Ponieważ decyduje ono o skutecznej ochronie życia człowieka, który na co dzień korzysta z różnorodnych urządzeń elektrycznych.

Z prądem nie ma żartów. To fakt oraz rada, którą wpaja się już dzieciom. I bardzo dobrze. Świadomość niebezpieczeństw, jakie mogą się pojawić w związku z użytkowaniem sprzętów zasilanych z gniazdek, pozwala na odpowiednie zachowanie oraz uniknięcie potencjalnych zagrożeń. Nie zawsze jednak ma się wpływ na pojawienie się groźnego zjawiska. Takim bez wątpienia jest wzrost napięcia, czyli przepięcie. W takich sytuacjach wspomniane napięcie pojawia się na obudowie urządzenia. Grozi to porażeniem prądem, co może mieć dramatyczne skutki dla człowieka. Jak tego uniknąć? Wystarczy zdecydować się na gniazdo z uziemieniem.

Bolec w gniazdku ma kluczowe znaczenie

Gniazdka elektryczne dysponują dwoma podstawowymi przewodami, które decydują o przepływie prądu – fazowym i neutralnym. Uziemienie to trzeci przewód, charakteryzujący się napięciem wynoszącym 0 V. To on jest odpowiedzialny za ochronę przed przepięciem i porażeniem prądem. Oczywiście kontakt bez uziemienia także jest dostępny na rynku, natomiast z całą pewnością nie rekomenduje się stosowania tego rodzaju produktów.

Uziemienie, w tym charakterystyczny bolec w gnieździe, to system przewodów, które biegną do gruntu, a ich końcowym elementem jest zakopany pręt. Właśnie w ten sposób zbędne ładunki elektryczne odprowadzane są do ziemi. Gdyby tak się nie stało, to metalowe elementy urządzeń znalazłyby się pod napięciem i groziły porażeniem użytkownika.

Brak kabla uziemiającego to nie problem. Jak zrobić uziemienie w gniazdku?

Nie każda instalacja dysponuje trzema przewodami, które gwarantują przepływ prądu oraz uziemienie. Okazuje się jednak, że nawet w przypadku rozwiązań starszego typu można wykonać zabezpieczenie. W jaki sposób tego dokonać? Przewód fazowy podłącza się zgodnie z przeznaczeniem, natomiast przewód neutralny trafia do bolca. To jednak nie koniec, ponieważ w tym momencie prąd jeszcze nie popłynie. Należy jeszcze wykonać tak zwane mostkowanie lub zerowanie, czyli połączenie za pomocą kabelka bolca z zaciskiem neutralnym – to prawy otwór gniazda. Jeśli ktoś czuje się na siłach i ma wiedzę na temat funkcjonowania instalacji elektrycznych, może to zrobić samodzielnie. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, czyli przede wszystkim wyłączeniu napięcia.

Bezpieczne podłączenie gniazda z uziemieniem

Nie trzeba być specjalistą, żeby samodzielnie zainstalować gniazdko elektryczne w domu. Oczywiście samo zaprojektowanie oraz położenie instalacji bezwzględnie należy powierzyć ekspertom. Dysponują oni odpowiednią wiedzą oraz kwalifikacjami, które pozwalają im w sposób optymalny wykonać tego rodzaju zadanie.

Jeśli jednak instalacja jest już zamontowana, a puszki z przewodami znajdują się w odpowiednich miejscach w ścianie, to każdy ma możliwości montażu gniazdka. Podstawowym warunkiem jest oczywiście zachowanie ostrożności. W takich sytuacjach należy oczywiście precyzyjnie połączyć odpowiednie kable z zaciskami w osprzęcie, aby cieszyć się właściwie funkcjonującą siecią. Prawidłowe podłączenie gniazda z uziemieniem wymaga odpowiedniego podłączenia przewodów neutralnego, fazowego i uziemiającego do odpowiadających im zacisków. Standardem w tym przypadku są określone kolory kabli. Neutralny to barwa niebieska, fazowy – czarna bądź brązowa, a ochronny, czyli uziemiający – żółto-zielona. Koniecznie trzeba o tym pamiętać w trakcie montażu.

Uziemienie – kiedy jest potrzebne?

Instalacje z uziemieniem to w obecnych czasach praktycznie standard. W zasadzie nie wykonuje się nowych sieci bez tego typu wyposażenia. Jest to bowiem gwarancja bezpieczeństwa, które dla funkcjonowania różnorodnych urządzeń oraz dla zdrowia i życia użytkowników ma fundamentalne znaczenie. Kiedy należy zdecydować się na gniazdko z uziemieniem? Najlepiej zawsze stawiać na taki osprzęt, ale szczególne przypadki to te, które dotyczą obsługi urządzeń o dużej mocy. Gniazdka, do których podłączone są lodówka, pralka, telewizor czy komputer, po prostu muszą posiadać przewód uziemiający. Są to sprzęty, z których na co dzień korzysta się często i nie ma sensu ryzykować tragicznych w skutkach zdarzeń związanych z potencjalnymi przepięciem i porażeniem prądem. Dlatego nawet te modele osprzętu, które nie dysponują bolcem, warto uziemić, by cieszyć się bezpieczeństwem podczas użytkowania różnorodnych urządzeń. Tym bardziej, że gniazdka z uziemieniem mogą być zamontowane zarówno do instalacji z dwoma, jak i trzema przewodami.

Sprawdzone gniazdo z uziemieniem – szeroki wybór możliwości

Oczywiście sam fakt, że uziemienie w gniazdku jest ważne, ma potwierdzenie w nauce. Lepiej jednak nie sprawdzać, czy w razie przekroczenia napięcia jego nadmiar zostanie odprowadzony do uziomu. Inna kwestia to ta, że jest to tylko teoria (powtórzmy: potwierdzona), a jak wiadomo, w ślad za nią powinny pójść aspekty praktyczne. Jakie? Przede wszystkim możliwość wyboru gniazdek, które będą skutecznie spełniały swoje funkcje, a jednocześnie doskonale się zaprezentują w rozmaitych pomieszczeniach. Czynniki estetyczne też odgrywają więc dużą rolę. Na szczęście zakres możliwości jest bardzo szeroki i użytkownicy o różnorodnych oczekiwaniach są w stanie znaleźć idealnie dopasowane gniazdka.

W tym przypadku mowa jest między innymi o kolorystyce. Wiadomo, że pod tym względem wymagania są różnorodne. Zależą między innymi od upodobań użytkowników, ale też od aranżacji czy stylistyki wnętrza. Wybór jest bardzo szeroki i pozwala na montaż gniazdka w uniwersalnej i klasycznej białej barwie, ale też między innymi modeli czarnych, beżowych czy kremowych. Inny parametr, na który zwraca się uwagę w trakcie zakupu gniazdka, to rozmiar. Dostępne są produkty pojedyncze, podwójne i większe. Dzięki temu nie ma kłopotu ze znalezieniem takiego osprzętu, który obsłuży nawet większą liczbę sprzętów.

Bezpieczne gniazdka także z innych powodów

Nie ma wątpliwości, że uziemienie w gniazdku elektrycznym ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania sprzętów elektrycznych. O właściwą ochronę można zadbać także w innym sposób. Wśród elementów osprzętu, decydujących o tym aspekcie, można znaleźć nie tylko bolce odpowiadające za uziemienie. Hermetyczne gniazda, charakteryzujące się wysoką klasą ochrony przed pyłem, kurzem czy wilgocią, doskonale sprawdzają się podczas użytkowania w trudnych warunkach. Ciekawym rozwiązaniem są także pokrywy, które również warto wykorzystać, kiedy istnieje taka potrzeba. Zapewnienie odpowiedniej jakości gniazdek oraz rozwiązań, jakimi one dysponują, to gwarancja bezpiecznego korzystania, zarówno w warunkach domowych, jak i wielu innych, w tym biurowych czy przemysłowych.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...