Gniazda HDMI – co sprawia, że są tak przydatne?

Gniazda HDMI – co sprawia, że są tak przydatne?

17/11/2021

Standard HDMI to technologia uchodząca obecnie za nowy standard rynku RTV. Wprowadzona już w 2000 roku, stopniowo zaczęła ona zastępować wejścia SCART, nazywane nierzadko eurozłączami. W najnowszych sprzętach, obecność standardu HDMI to praktycznie warunek obowiązkowy. Telewizory, konsole do gier, projektory czy też odtwarzacze Blu-Ray coraz rzadziej oferują nam możliwość skorzystania ze starszych wejść, stawiając wyłącznie na HDMI. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób, w tym także Polaków, decyduje się na wzbogacenie domowych instalacji o specjalistyczne, podtynkowe gniazda HDMI. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego tego typu rozwiązania naprawdę się opłacają.

Czym dokładnie jest HDMI?

Skrót ten bierze się od angielskojęzycznego pojęcia High-Definition Multimedia Interface, oznaczającego multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości. Dzięki specjalnie zaprojektowanym przewodom o znakomitej szybkości przesyłu sygnału technologia ta jest w stanie przesyłać nieskompresowany sygnał cyfrowy. W efekcie kable i gniazda ścienne HDMI zapewniają bardzo wysoką jakość obrazu i dźwięku, niemożliwą do uzyskania poprzez użycie eurozłączy.

Integralnym elementem standardu HDMI jest zaawansowana technologia Transition Minimized Differential Signaling, oznaczana skrótem TMDS. Opierając swoje działanie na specjalnie zaprojektowanych algorytmach kodujących, umożliwia nam ona zarówno kodowanie, jak i dekodowanie sygnału wideo. Dzięki temu, kod, odczytywany przez odbiornik, jest znacznie prostszy w swojej formie, usprawniając pracę urządzenia.

Niewątpliwym atutem technologii TMDS jest również fakt, że wykorzystuje ona zarówno dane właściwe, jak i ich kopie. Sprawia to, że możliwe staje się zweryfikowanie i ewentualne skorygowanie sygnału, zanim dojdzie do wyświetlenia obrazu. Wysoka jakość przesyłu przekłada się także na brak zakłóceń, szumów czy przeskoków.

Dobór kabli HDMI

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego gniazda HDMI, konieczny będzie tu również dobór odpowiednich przewodów. To właśnie od nich zależeć bowiem będzie efektywność przesyłu sygnału do urządzeń. Kable HDMI wytwarza się przede wszystkim z miedzi beztlenowej. Zależnie od producenta, miedź jest uzupełniana złotem, srebrem, stalą lub aluminium. Czynnik ten nie ma jednak większego wpływu na efektywność zainstalowanych kabli.

Dużo większe znaczenie dla przesyłu danych ma tu jednak długość danego kabla. Im jest ona większa, tym poważniejsze staje się ryzyko występowania zakłóceń sygnału. Z tego też powodu, przewód mierzący minimum 6 metrów długości powinien być wyposażony w specjalnie zaprojektowane, szklane żyły światłowodów. I chociaż cena takiego kabla jest zauważalnie wyższa, niż w przypadku krótszych modeli, użytkownik uzyskuje tu pełną gwarancję, że inwestycja w gniazdo podtynkowe HDMI będzie wiązać się z pełną bezawaryjnością instalacji. Warto jest tu także zwrócić uwagę na możliwość zakupu ewentualnych regeneratorów sygnału. Nie bez znaczenia jest również typ samego kabla. Oprócz standardowych modeli, producenci oferują nam bowiem przewody, opracowane z myślą o jakości 4K czy 8K.

Zalety naściennych gniazd HDMI

Nowoczesne gniazdo HDMI to niezwykle praktyczne rozwiązanie, sprzyjające zarówno estetyce pomieszczenia, jak i żywotności eksploatowanych urządzeń. Wszyscy wiemy bowiem doskonale, jak szpecące potrafią być leżące luzem kable. I chociaż jeszcze kilka lat temu wystarczyło schować przewody w szafie lub za meblem, w dzisiejszych czasach metody te nie zdają już egzaminu. Powodem jest tu zarówno dominacja minimalizmu w domowych aranżacjach, jak i coraz większa popularność telewizorów, montowanych na ścianach.

W porównaniu z tradycyjnymi gniazdami SCART modele HDMI odznaczają się bardziej kompaktowymi wymiarami. Dzięki temu, są one nie tylko estetyczniejsze, ale również mniej podatne na uderzenia. Poprawie uległa tu również jakość wykonania pinów gniazda, odznaczających się większą odpornością na wygięcia. Sprawia to, że zamontowany osprzęt jest mniej awaryjny, a co za tym idzie – także i tańszy w codziennej eksploatacji. Prawidłowo wykorzystywane gniazda HDMI nie wymagają bowiem częstej wymiany.

Należy jednak pamiętać, że montaż gniazda podtynkowego HDMI wiąże się z koniecznością kucia ścian. Jeden z punktów wejściowych należy bowiem umieścić pod urządzeniem nadającym sygnał, zaś kolejne – przy urządzeniach odbierających. Przygotowanie takiej domowej instalacji wymaga zatem montażu przynajmniej dwóch gniazdek. To drobne wyrzeczenie niesie ze sobą jednak szereg zauważalnych korzyści, którymi będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie znamy się na montażu gniazdek, kucie ścian lepiej jest pozostawić specjalistom. Unikniemy w ten sposób błędów instalacyjnych, konieczności ponownego przeprowadzenia prac oraz kosztów z nimi związanych.

Zakup gniazd HDMI

Wybierając gniazdo ścienne HDMI, konieczne jest zwrócenie uwagi na podstawowe kwestie, takie jak ilość pinów oraz wejść. Osprzęt tego typu powinien być bowiem w pełni dostosowany do podłączanych pod niego urządzeń. W naszym sklepie znajdą Państwo szeroki wybór gniazd naściennych, odznaczających się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale też stylowym designem. Stawiamy wyłącznie na sprawdzonych, wieloletnich producentów, takich jak Legrand czy Simon. Bogaty wybór kształtów ramek i kolorów sprawia, że zamontowane wejście nie zaburzy estetyki pomieszczenia. Dzięki temu, nie musimy wybierać między zwiększoną wygodą, a zachowaniem spójności aranżacji.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...