Gniazda natynkowe – prostota, elegancja, praktyczność

Gniazda natynkowe – prostota, elegancja, praktyczność

17/11/2021

Instalacja elektryczna, bez względu na miejsce jej eksploatacji, bazuje na trzech kluczowych elementach – rozdzielnicy, przełącznikach oraz gniazdach. Ze względu na ogólną funkcjonalność oraz walory estetyczne, najwięcej uwagi poświęcamy przeważnie tym ostatnim elementom. Kontakty natynkowe są bowiem osprzętem niezwykle wszechstronnym, umożliwiającym komfortowe korzystanie ze wszystkich urządzeń wykorzystywanych na terenie budynku. I chociaż wiele osób nierzadko decyduje się na zakup modeli podtynkowych, ich zewnętrzne odpowiedniki wcale nie muszą uchodzić za toporne i nieestetyczne. Wręcz przeciwnie – z gniazdami natynkowymi możemy zetknąć się w wielu miejscach, od mieszkań, po obiekty przemysłowe. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat tych niezwykle praktycznych osprzętów elektroinstalacyjnych.

Charakterystyka gniazdek natynkowych

W przeciwieństwie do swoich podtynkowych, dyskretnych odpowiedników, modele natynkowe odznaczają się charakterystyczną, sześcienną puszką, montowaną bezpośrednio na ścianie. Na rynku dostępne są także osprzęty, wyposażone w specjalne klapki, chroniące kontakt przed uszkodzeniem. Głównym powodem, dla którego natynkowe gniazdo odznacza się tak dużymi wymiarami, jest konieczność pomieszczenia przez osprzęt sporej liczby przewodów. Z elementów elektroinstalacyjnych tego typu nierzadko korzysta się w budynkach, w których instalacja została umieszczona po zewnętrznej stronie ścian.

Pomimo znacznych różnic w ogólnym designie, funkcjonalność typowego gniazda natynkowego podwójnego nie odbiega w żaden sposób od wariantu podtynkowego. Rozbieżności dotyczą tu wyłącznie sposobu montażu. To właśnie ten aspekt stanowi jednocześnie największą zaletę osprzętu naściennego. Nie musimy bowiem martwić się o kucie ścian oraz czasochłonną, kosztowną instalację. Rozwiązanie to stanowi znakomity wybór także w przypadkach, gdy ściana jest zbyt cienka, aby możliwe było efektywne zainstalowanie w niej gniazda podtynkowego.

Charakterystyczny sposób montażu ma tu także jeszcze jedną zaletę. W przypadku, gdy w wyniku awarii konieczna staje się wymiana gniazda, model natynkowy znacząco ułatwia całą procedurę. Atut ten jest szczególnie istotny w obiektach przemysłowych, w których przedłużające się zastoje nierzadko prowadzą do sporych strat finansowych. Nie oznacza to jednocześnie, że kontakty natynkowe są podatne na uszkodzenia. Odpowiednio dobrany, hermetyczny model jest w stanie służyć nam przez wiele lat, nawet podczas eksploatacji w bardzo trudnych warunkach.

Dobór gniazdek natynkowych

Wybierając gniazdo dla domu lub firmy, konieczne jest dokładne przeanalizowanie naszych potrzeb. W przypadku, gdy w jednym pomieszczeniu ma znajdować się większa ilość urządzeń elektrycznych, warto jest postawić na solidne, poczwórne gniazdo natynkowe. Unikniemy w ten sposób konieczności późniejszej rozbudowy instalacji czy kupowania przedłużacza, zajmującego jeszcze więcej miejsca. Nie zapominajmy również o doborze konkretnych odmian kontaktów. Oprócz standardowych modeli elektrycznych, na rynku dostępne są również gniazda sieciowe czy telefoniczne.

Oprócz konkretnego przeznaczenia gniazdka, należy wziąć także pod uwagę ogólny poziom napięcia w instalacji elektrycznej oraz charakter samego pomieszczenia. Chociaż hermetyczne modele kojarzą nam się na ogół z halami produkcyjnymi lub garażami, w rzeczywistości osprzęty te znajdują zastosowanie także i we wnętrzu naszych domów. Przykładem są tu przede wszystkim kuchnie i łazienki, czyli miejsca, w których panuje bardzo wysoki poziom wilgoci. Gniazda elektryczne natynkowe, narażone na przedwczesne uszkodzenia, powinny odznaczać się odpowiednim poziomem szczelności.

Szczelność kontaktów natynkowych

Parametr ten jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących o zakupie konkretnego modelu kontaktu. Wyrażany skrótem IP, to właśnie on określa bowiem, czy interesujące nas gniazdo natynkowe potrójne będzie nadawać się do montażu w miejscu o skrajnych warunkach. O poziomie szczelności informują nas dwie cyfry, umieszczone po skrócie, Pierwsza z nich określa poziom ochrony przeciwko ciałom stałym, jak palce, owady oraz pyły, zaś druga – poziom ochrony przeciwko cieczom.

Wybierając gniazdo elektryczne natynkowe do salonu, sypialni lub biura, wystarczy nam podstawowy model o szczelności na poziomie IP22. W przypadku kuchni, łazienek oraz innych pomieszczeń, odznaczających się większym poziomem wilgoci, powinniśmy postawić na tzw. model bryzgoszczelny, oznaczony certyfikatem IP44. Jeśli gniazdo ma zostać z kolei zamontowane w pomieszczeniu technicznym lub garażu, konieczny staje się zakup osprzętu o szczelności IP56. Oczywiście, z gniazdek natynkowych możemy również korzystać w przydomowym ogrodzie. Miejsca te wymagają jednak najwyższej możliwej szczelności puszki, na poziomie IP67. Uzyskamy w ten sposób pełną gwarancję, że zamontowany osprzęt będzie odporny na ulewne deszcze i inne trudne warunki pogodowe, nie ulegając awarii nawet w najbardziej pochmurne, jesienne dni.

Estetyka osprzętu natynkowego

Chociaż osprzęt podtynkowy uchodzi obecnie za najbardziej stylowy i sprzyjający aranżacjom, nie oznacza to, że w ofercie renomowanych producentów nie znajdziemy ładnych gniazdek elektrycznych, montowanych na ścianie. Szeroki wybór wariantów kolorystycznych oraz designerskich kształtów sprawi, że zamontowany osprzęt z pewnością stanie się efektownym uzupełnieniem aranżacji wnętrz. Nowoczesne, stylowe formy łączą się tu zarazem z wysoką jakością wykonania, tak bardzo istotną w przypadku modeli natynkowych, narażonych nierzadko na uszkodzenia mechaniczne.

Osprzęty tego typu znakomicie sprawdzają się również jako element wyposażenia wnętrz w stylu industrialnym. Odstające elementy wkomponowują się bowiem w surowy, przemysłowy charakter, łącząc w sobie funkcjonalność oraz niepowtarzalny styl. Nowoczesne gniazdo natynkowe podwójne bez problemu sprawdzi się także w pomieszczeniach biurowych. Funkcjonalność tego typu osprzętów, połączona z interesującym charakterem, umożliwi nam stworzenie spójnego charakteru wnętrza.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...