Jak wybrać gniazdo komputerowe dopasowane do Twoich potrzeb?

Jak wybrać gniazdo komputerowe dopasowane do Twoich potrzeb?

31/03/2021

Wybór odpowiedniego gniazda komputerowego może okazać się sporym wyzwaniem. Musi być ono dopasowane do instalacji sieciowej oraz do typu kabla. Właściwie podłączenie kabla miedziowego umożliwia sprawne korzystanie ze sprzętu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem, by podjąć satysfakcjonującą decyzję.

Co powinieneś wiedzieć o budowie gniazda komputerowego RJ45?

Gniazdo sieciowe ethernet służy do tworzenia funkcjonalnej sieci komputerowej w domu lub w biurze. Każde gniazdo ma wbudowane ośmiostykowe porty wejściowe. Wpina się do nich skrętki, czyli przewody sygnałowe, które przesyłają informację. Konstrukcja gniazda komputerowego RJ45 składa się zacisków IDC. Każdy z nich ma inny kolor. W ten sposób podłączenie staje się łatwiejsze. Połączenia odbywają się przez przerwanie izolacji. Przewody możesz połączyć na dwa sposoby. Ważna jest tu kolejność pinów w poszczególnych modułach, a także kolorystka. Wtyczka RJ45 jest dostępna w dwóch wersjach: pojedynczej i podwójnej.

Kategorie gniazd komputerowych

 

Wśród gniazd komputerowych wyróżnia się kilka kategorii.

  • kategoria 3  — doskonale sprawdza się w gospodarstwie domowym, polecana dla sieci LAN korzystającej z pasma do 16 MHz;
  • kategoria 5  —  rekomendowana osobom, którym zależy na szybkiej sieci lokalnej, korzysta z pasma o częstotliwości do 100 MHz;
  • kategoria 6  —  pasuje do pasma o częstotliwości nieprzekraczającej 250 MHz;
  • kategoria 6A —  obejmuje częstotliwość do 500 MHz.

Na osprzęcie możesz znaleźć również oznaczenie E. Symbol ten wskazuje, że produkt nadaje się do ekranowej skrętki. Kategorię dopasuj do podłączanego kabla.

 

Jakie rodzaje skrętek wykorzystuje się w sieci komputerowej?

 

Miedź jest podatna na zakłócenia elektromagnetyczne i radiowe. Aby zapobiec przesłuchom, okablowanie składa się ze skręconych par przewodów. Dzięki temu sygnał biegnący w jednym przewodzie nie zakłóca sąsiedniego.

 

Najbardziej popularnym medium jest skrętka nieekranowa. Oznacza się ją symbolem UTP. Wykorzystuje się ją do łączenia komputerów i innego sprzętu z routerem lub przełącznikiem za pomocą złączki rj45. W sieci LAN kable są zbudowane z czterech par przewodów. Każdy z nich ma inny kolor. Są one otoczone plastikową osłoną, która chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem technologicznym jest skrętka ekranowa. Jest droższa oraz trudniejsza w montażu, ale za to zapewnia większą wydajność. Zdecydowanie lepiej eliminuje przesłuchy. Kable są powleczone specjalną metalową osłoną, która wymaga uziemienia. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu skrętek:

  • STP —  wiązka i poszczególne przewody są chronione przez folię, która redukuje zakłócenia;
  • FTP —  wiązka jest otoczona specjalną folią.

Oba rodzaje są zakończone złączkami.

Kategorie okablowanie podpiętego do gniazda komputerowego

 

Kable podobnie jak gniazda zostały odpowiednio sklasyfikowane. Zdolność do przenoszenia pasma determinuję ich przynależność do konkretnej kategorii. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek:

  • kategoria 5 — idealna dla Fast Esthernet;
  • kategoria 5e — absolutne minimum dla Gigabit Ethernet;
  • kategoria 6 —  rekomendowane dla instalacji montowanych w nowych obiektach;
  • kategoria 6a —  polecana w sieci 10 Gigabit Ethernet.

 

Kategoria 5e idealnie sprawdzi się w firmie, w której niewiele użytkowników korzysta z ruchu sieciowego, a przesyłane pliki są niewielkie. Jeśli Twoja firma potrzebuje szybkiej transmisji danych, lepiej wybierz kategorię 6. To wystarczające rozwiązanie przy średnim natężeniu ruchu sieciowego. Jeżeli dysponujesz ogromnym centrum danych i zależy Ci na błyskawicznej transmisji wiadomości o dużym rozmiarze, zdecyduj się na 6a. Jest zdecydowanie najdroższa z powyższych opcji. Obsługuje sieć Ethernet z prędkością do 10 Gb/s.

 

Gniazdo komputerowe pojedyncze czy gniazdo komputerowe podwójne?

 

Gniazdo komputerowe pojedyncze umożliwia podłączenie jednego kabla systemowego. Świetnie sprawdza się w domu lub małym biurze, gdzie duża szerokość pasma nie jest wymagana. Kategoria 5e gwarantuje swobodną transmisję danych z szybkością 1000 Mb/s.

Na rynku znajdziesz wiele modeli odpowiadających różnym kategoriom. Do wyboru różne wzory i kolory. Niektóre warianty są wyposażone w dodatkową osłonkę przeciwkurczową, która chroni system przed pyłem.

Do gniazda komputerowego podwójnego podłączysz dwa kable i podkreślisz walory estetyczne wnętrza. W ten sposób możesz stworzyć większą sieć, która sprosta potrzebom Twoich pracownikom. Wszystkie modele są dostępne w różnych kategoriach.

Gniazdo komputerowe podwójne natynkowe

Gniazdo komputerowe podwójne natynkowe doskonale sprawdzi się w szkole, biurze czy urzędzie. Mocuje się je bezpośrednio na ścianie bez konieczności kucia. Łatwy montaż pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Zaciski śrubowe utrzymują kable w ładzie. Zapewniają stabilność instalacji sieciowej.

Jakie gniazdo komputerowe wybrać?

Bogaty asortyment umożliwia dopasowanie gniazda komputerowego do konkretnego wnętrza. W ofercie znajdziesz klasyczne modele o geometrycznych kształtach znanych i cenionych marek. Jeśli preferujesz kwadratowe formy, wybierz Berker Kwadrat, Ospel Karo lub Kontakt Simon Basic. Miłośnicy okrągłych akcesoriów mogą zdecydować się na zakup produktu z serii Berker R.Classic czy Berker 1930.

Oprócz kształtu ważny jest również kolor oraz materiał, z którego została wykonana obudowa. Najbardziej popularne są sztuczne tworzywa, które cechuje wysoki stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru m.in. seria Ospel Sonata, Kontakt Simon 54 czy Berker Kwadrat. Jeśli wolisz designerskie wyroby wykonane ze stopu metalu lub ze szkła powinna Ci przypaść do gustu kolekcje Berker B.7 i Berker K.5.

Podsumowanie: Jak wybrać gniazdo komputerowe dopasowane do Twoich potrzeb?

 

Zanim wybierzesz odpowiednie gniazdo komputerowe, upewnij się jaki rodzaj kabla do niego podłączysz (UTP, STP czy FTP). Następnie odczytaj jego kategorię z izolacji. Do kabla ekranowego 5e, pasuje gniazdo ekranowe 5e. Z kolei do okablowania typu 6 nieekranowego, dopasuj akcesorium 6 nieekranowego. Jego wygląd powinien tworzyć harmonijny wystrój z pozostałymi elementami znajdującymi się we wnętrzu.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...