Łącznik schodowy – jak i dlaczego go podłączyć?

Łącznik schodowy – jak i dlaczego go podłączyć?

03/08/2022

Oświetlenie schodowe jest bardzo ważne dla posiadaczy mieszkań, domów piętrowych lub przewyższeń. W tym przypadku bezpieczne i bezproblemowe korzystanie ze schodów umożliwi włącznik schodowy. Występują one zawsze w parze i pozwalają na sterowanie jednym źródłem światła z dwóch różnych lokalizacji. Jednak wchodzenie i schodzenie ze schodów to nie jedyne przeznaczenie łącznika. Podwójny włącznik schodowy może oświetlać długie korytarze, przedpokoje czy inne duże pomieszczenia. Z tych powodów, warto prześledzić krok po kroku sposób instalacji połączenia schodowego.

Podwójny włącznik schodowy – przydatność mechanizmu na co dzień

Łącznik schodowy to jeden z najpopularniejszych elektrycznych mechanizmów wewnątrz pomieszczeń. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż służy do włączania i wyłączania jednego źródła oświetlenia z dwóch różnych miejsc. To zawsze podwójny włącznik schodowy, tzn. w wersji podstawowej zawsze jest to para przycisków. Za ich pomocą można włączyć światło na schodach i zgasić je po samym wejściu czy też zejściu. Prawidłowo zamontowane połączenie schodowe powinno zadziałać w każdą stronę w taki sam sposób.

Wiele osób montuje włącznik schodowy w innych sytuacjach. Przykładowo przy łóżku i drzwiach sypialni. Często też po jednej i drugiej stronie budynku. Tak naprawdę łącznik schodowy jest potrzebny wszędzie tam, gdzie chcemy zapalać światło z dwóch różnych lokalizacji. Przede wszystkim połączenie schodowe to bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu. Za jego sprawą nie jesteśmy zmuszeni wracać do punktu wyjścia w celu wyłączenia światła w danej strefie czy pomieszczeniu. W związku z tym warto włącznik schodowy zainstalować w kilku miejscach. Ten mechanizm można zastosować też do sterowania zewnętrznym oświetleniem. Lampy zamontowane na tarasie, balkonie czy zlokalizowane w strefie wejścia będzie można komfortowo kontrolować. O instalacji włączników schodowych należy pomyśleć już na etapie projektowania budynku.

Jak działa łącznik schodowy i jakie są jego rodzaje?

Sposób działania włącznika schodowego nie jest tak skomplikowany, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. W celu sterowania oświetleniem zlokalizowanym na schodach, które odpowiadają za połączenie kilku kondygnacji, warto zamontować łącznik schodowy na początku ich biegu. Z kolei drugi umiejscawiamy na ich zakończeniu. Dzięki temu możliwe będzie uruchamianie światła, gdy będziemy wchodzić na schody lub z nich schodzić. Z kolei w sypialni warto inaczej rozmieścić przyciski. Jeden włącznik schodowy ulokować przy drzwiach, a drugi nieopodal łózka. Przykładowo w salonie, jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad oświetleniem tarasu, to jeden montujemy na wejściu, a drugi przy drzwiach tarasowych.

Z podobnych rozwiązań można korzystać też w garażach i piwnicach. Stosując podwójny włącznik schodowy, w łatwy sposób będziemy mogli rozświetlać tego typu pomieszczenia. Nawet gdy będziemy opuszczać innym wyjściem niż tym, którym weszliśmy. Do najpopularniejszych rodzajów łączników zalicza się te pojedyncze. Zapewniają włączanie i wyłączanie światła w ramach jednego obwodu. W sprzedaży dostępne są także mechanizmy podwójne czy nawet potrójne. Te są w szczególności przydatne, kiedy chcemy zarządzać oświetleniem z dwóch niezależnych obwodów. To ważne dla posiadaczy nieruchomości, gdzie występują ograniczone ilości włączników na ścianach.

Jak podłączyć włącznik schodowy?

Do prawidłowego wykonania instalacji potrzebujemy co najmniej dwa łączniki schodowe. To kluczowe, ponieważ przełączanie jednego spowoduje zmianę stanu całego obwodu elektrycznego na otwarty lub zamknięty. Włączenie jednego przycisku spowoduje wyłączenie drugiego. Jak podłączyć wyłącznik schodowy pojedynczy? W tym celu musimy odpowiednio zaplanować połączenie ich ze sobą za pośrednictwem dwóch przewodów elektrycznych. Pierwszy włącznik schodowy musi być doprowadzony bezpośrednio do fazy przy użyciu przewodu oznaczonego literą L i kolorem brązowym lub czarnym. Z kolei do drugiego podłączamy wybrane przez siebie źródła światła. W tym przypadku łączymy przewód neutralny o wybarwieniu niebieskim i oznaczeniu literą N z kablem ochronnym utrzymanym w zielonej kolorystyce i oznaczeniu PE.

W ten sposób skonstruowany i zamknięty schemat włącznika schodowego zapewni jego prawidłowe działanie. Ta metoda podłączenia zapewne sprawi trudności amatorom. Producenci jednak przygotowują swoje produkty także dla osób, które mają pierwszy raz do czynienia z tego typu instalacją. Dołączają do kompletu rysunkowy schemat włącznika schodowego. Zazwyczaj jest on czytelny, dzięki czemu nie dojdzie do pomyłki podczas montażu. Jednak przed przystąpieniem do podłączania mechanizmu kluczowe jest wyłączenie zasilania energii elektrycznej. Najbezpieczniej będzie zlecić podłączenia włączników specjaliście. Wykwalifikowany elektryk bez problemu poradzi sobie z montażem. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, to zlecając instalację komuś innemu, unikniemy potencjalnego ryzyka porażenia prądem.

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny i potrójny?

Istnieją też sytuacje, w których chcemy sterować jednym oświetleniem z nawet trzech różnych miejsc. Wówczas powinniśmy zakupić włącznik krzyżowy. Schemat podłączania różni się od pojedynczego łącznika. Podwójny włącznik schodowy podłączamy do fazy przy użyciu przewodu fazowego. Z kolei drugi instalujemy bezpośrednio do źródła światła. Natomiast dwa pozostałe, które odpowiadają za połączenie ze sobą przełączników schodowych, przeprowadzają wspomniany przełącznik krzyżowy. Jeśli zapragniemy sterować oświetleniem z nawet czterech miejsc, to wtedy potrzebujemy dwa włączniki schodowe i jedną parę krzyżowych.

Co w przypadku, gdy chcemy zainstalować kilka łączników krzyżowych? Warto wówczas pamiętać, że przewody spajające przełączniki schodowe powinny przechodzić każdorazowo przez ten element, zanim zostaną połączone w łączniku docierającym do źródła oświetlenia. Nawet na najbardziej skomplikowaną instalację są przygotowani producenci osprzętu elektrycznego. Tym samym, nie będzie problemu, jeśli zechcemy sterować dwoma źródłami światła w dwóch innych miejscach.

Na co zwrócić uwagę kupując łącznik schodowy?

Wybierając połączenie schodowe, w szczególności zwracamy uwagę na jego wygląd. Łącznik schodowy zazwyczaj występuje w takich miejscach, dlatego powinien przykuwać sporą uwagę. Warto, aby estetycznie prezentował się w naszych wnętrzach. Obecnie producenci oferują już praktycznie każdą barwę przycisków. To już nie tylko biel czy czerń, ale także srebro, złoto, odcienie beżu, brązu, grafitu. Oczywiście podwójny włącznik schodowy nie musi być w jednolitym kolorze.

Coraz częściej wprowadzane są na produktach akcenty w innych barwach. Pozwala to dopasować łącznik schodowy do praktycznie każdej stylizacji wnętrz. Przyciski nie muszą być też plastikowe. Dostępne stają się egzemplarze ze szkła, mosiądzu, stali czy nawet drewna. Jednak w tych przypadkach należy liczyć się z większym wydatkiem. Dobrym wyborem jest zakup włączników z punktowym oświetleniem, które można dostrzec nawet w mocno zaciemnionych pomieszczeniach.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...