Montaż gniazd elektrycznych – wysokość ma znaczenie
Z urządzeniami elektrycznymi mamy do czynienia każdego dnia, między innymi w domu. Dlatego warto zapewnić sobie wygodne korzystanie z różnego rodzaju sprzętów w kuchni, salonie czy sypialni. Montaż gniazdek jest zatem kwestią szalenie istotną, w końcu stanowią one źródło zasilania tak ważnych urządzeń, jak lodówka, zmywarka, telewizor, ale też sprzętów działających sporadycznie lub mniej regularnie, jak suszarka bądź ładowarka do telefonu. Właściwie rozmieszczone gniazda stanowią gwarancję wygodnego użytkowania wymienionych produktów, podobnie zresztą, jak na przykład elementów oświetlenia, takich jak lampki nocne przy łóżku.
Planowanie instalacji elektrycznej – warto zwrócić uwagę na wysokość gniazdek
O właściwym umieszczeniu gniazdek elektrycznych trzeba koniecznie pomyśleć już na etapie planowania budowy domu czy generalnego remontu mieszkania. Dlaczego? Ponieważ są to elementy wyposażenia, z jakich korzysta się długimi latami, a zmiana miejsca ich montażu po wykonaniu prac budowlanych i umeblowaniu po prostu nie będzie możliwa. Należy zatem dobrze rozważyć dostępne opcje i wybrać optymalne rozwiązania, wiążąc umiejscowienie tego rodzaju punktów na przykład z rozmieszczeniem mebli oraz sprzętów elektrycznych.
Podstawową kwestią jest odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości gniazdka elektryczne powinny być zamontowane, aby gwarantowały komfort korzystania oraz optymalizowały możliwość podłączenia do nich różnorodnych urządzeń. Okazuje się, że wysokość 20-30 cm nad podłogą uważana jest za idealną. Przede wszystkim pozwala uniknąć problemów w razie zalania lub ewentualnych prac związanych z remontem nawierzchni, umożliwia też bezproblemowe podpięcie rozmaitych sprzętów w domu, biurze i nie tylko. Można powiedzieć, że jest to generalna zasada, aczkolwiek jak to z zasadami bywa, istnieją wyjątki od pewnych reguł. Tak samo jest w tym przypadku.
Gniazda elektryczne w kuchni najczęściej wykorzystywane
Reguły umieszczania gniazd elektrycznych mają znaczenie w każdym pomieszczeniu, ale najbardziej trzeba się nimi kierować w przypadku kuchni. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim jest to pomieszczenie, w który poziom użytkowania urządzeń elektrycznych jest najwyższy. Lodówka, zmywarka, czajnik, ekspres do kawy to część sprzętów wykorzystywanych na co dzień. W przypadku lodówki wymagane jest ciągłe zasilanie. W odniesieniu do pozostałych sytuacja wygląda inaczej, aczkolwiek miejsce umieszczenia gniazdek odgrywa równie istotną rolę w przypadku każdego z wymienionych produktów. Zamontowane we właściwym miejscu punkty zasilające gwarantują komfort oraz bezpieczeństwo.
Jeśli idzie o wysokość gniazdek w kuchni, to punktem odniesienia w przypadku części z nich nie jest podłoga, a blat. W tej sytuacji 5-10 cm będzie idealną odległością. Dlaczego warto montować gniazdka nad blatem? Jest to rozwiązanie, które ułatwia podłączenie do zasilania takich urządzeń, jak czajnik elektryczny lub ekspres do kawy, a w wielu przypadkach także ładowarka do smartfona. W takich okolicznościach nie ma problemu z podpięciem kabla zasilającego, a właściwa wysokość oraz liczba punktów zapewniają porządek.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
W przypadku montażu gniazdek istnieją jeszcze inne czynniki, na które powinno się zwracać uwagę. Warto na przykład dokładnie policzyć, ile tego typu elementów będzie potrzebnych do zasilania określonych sprzętów, na przykład w opisanej już kuchni. Z całą pewnością doskonałym pomysłem jest dołożenie kilku dodatkowych punktów. Nawet jeśli w danym momencie nie są przydatne, to całkiem możliwe, że sprawdzą się w przyszłości. Aby zachować porządek i odpowiednią stylistykę, można zdecydować się na ramki i gniazda wielokrotne.
Kolejny ważny aspekt to odległość od zlewozmywaka lub umywalki. Musi to być przynajmniej 60 cm. Jest to tak ważne dlatego, że zapewnia bezpieczne użytkowanie. Zbyt mała odległość od mokrych miejsc może stanowić zagrożenia, zwłaszcza w przypadku kranów z wodą. Lepiej tego uniknąć i w odpowiedzialny sposób zamontować gniazdko.
Łazienka – montaż też pod szczególnym nadzorem
Podobnie jak w przypadku kuchni, tak i w odniesieniu do łazienki należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. W tym przypadku na przykład odległość gniazda od umywalki ma ogromne znaczenie. Wspomniane 60 cm ma zastosowanie także w tym pomieszczeniu. Oczywiście we wnętrzach o wysokim poziomie wilgotności wymogiem powinien być montaż gniazdek charakteryzujących się odpowiednią szczelnością. Poziom ochrony IP44 ma zastosowanie właśnie w tej sytuacji. Dzięki niemu potencjalne zagrożenie zostaje skutecznie ograniczone.
W łazience, podobnie jak w kuchni, gniazda warto montować zdecydowanie wyżej niż 30 cm nad podłogą. Sprawdza się to na przykład podczas suszenia włosów lub korzystania z prostownicy, lokówki, trymera i innych produktów do pielęgnacji włosów. Ponad metr od podłogi to bez wątpienia idealna wysokość na umieszczenie gniazdka. Oczywiście także w tym przypadku liczba punktów uzależniona jest od liczny wykorzystywanych urządzeń oraz możliwości, jakimi dysponuje ściana.
Ważna wysokość montażu gniazd elektrycznych. Tak samo jak estetyka
Właściwie zaprojektowane rozmieszczenie gniazdek elektrycznych jest kluczowym czynnikiem planowania aranżacji pomieszczeń. Kwestie stylistyczne mają ogromne znaczenie. Dlatego na rynku dostępne są bardzo rozmaite elementy osprzętu elektrycznego, które można idealnie dopasować do preferencji, czyli na przykład ulubionej stylistyki. Na szczęście okazuje się, że dostępny jest bogaty zakres możliwości.
Można się zatem zdecydować na gniazda w różnorodnych kolorach oraz rozmaitej budowie. Wielokrotne ramki idealnie sprawdzają się tam, gdzie można się spodziewać większej liczby sprzętów, z jakich korzysta się każdego dnia. Kuchnia i blat kuchenny to doskonałe przykłady. Nie można zapominać o kolorystyce. Uniwersalna biel czy równie atrakcyjna czerń to tylko dwie z wielu możliwości. Odpowiednie dopasowanie sprawia, że całe pomieszczenie prezentuje się ciekawie pod względem wizualnym.
Bezpieczne użytkowanie urządzeń elektrycznych – jak je zagwarantować?
Wspomniana już minimalna odległość gniazda od umywalki w łazience, tak samo jak od zlewozmywaka w kuchni, to podstawowa zasada gwarantująca bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie. Wpływ na ograniczenie zagrożenia ma zatem właściwie umieszczone gniazdo elektryczne. Oczywiście na tym nie kończy się zakres możliwości związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem sprzętów elektrycznych. Korzystanie z gniazd hermetycznych o wysokim stopniu ochrony przed wodą z całą pewnością w ogromnym stopniu wpłynie na bezpieczne korzystanie z prądu. W przypadku takich urządzeń, jak lodówka, zmywarka czy czajnik, warto też korzystać z osobnych obwodów.
Podsumowując, właściwie rozplanowane umiejscowienie gniazd elektrycznych w domu w dużym stopniu wpływa na komfort użytkowania rozmaitych urządzeń, gwarantuje też bezpieczeństwo oraz porządek i estetykę. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, ale też oczywiście łazienki, sypialni czy salonu. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu punktów nie ma problemu z podłączeniem mniejszych bądź większych urządzeń lub produktów oświetleniowych. Warto mieć na uwadze prawidłową wysokość, na jakiej mają się znajdować gniazdka. Nie wolno też zapominać o liczbie punktów, ponieważ to dzięki temu aspektowi można sobie zapewnić optymalne użytkowanie urządzeń. Im większa liczba sprzętu, z jakiego się korzysta, tym więcej gniazdek powinno się znaleźć w konkretnym pomieszczeniu.