Najnowsze Oszczędności: Ulga Termomodernizacyjna i Dofinansowanie Fotowoltaiki

Najnowsze Oszczędności: Ulga Termomodernizacyjna i Dofinansowanie Fotowoltaiki

05/06/2023

Zacznij oszczędzać z Ulga Termomodernizacyjna i nowymi możliwościami dofinansowania fotowoltaiki

2023 roku przynosi szereg ciekawych opcji dla wszystkich, którzy myślą o inwestycji w fotowoltaikę. Z jednej strony mamy programy jak Mój Prąd 5.0 czy Czyste Powietrze, które oferują dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Ale to nie wszystko! Możemy też połączyć te benefity ze specjalnym rodzajem ulgi podatkowej, zwanej ulgą termomodernizacyjną. Ta ulga pozwala odliczyć aż do 53 tys. zł wydatków na zakup instalacji fotowoltaicznej od podstawy naszego opodatkowania. Dla małżeństw, limit ten podwaja się do 106 tys. zł, bo każda osoba może rozliczać się oddzielnie.

Dla kogo jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna jest dostępna dla wszystkich właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy są uznani przez ZUS jako podatnicy płacący podatek liniowy (19%) albo podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) wg skali podatkowej 12% lub 32%, a także dla tych, którzy rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W zależności od sposobu, w jaki rozliczasz się z ZUS, może Ci przysługiwać dofinansowanie mikroinstalacji PV.

Nowości dla wspólnot mieszkaniowych w 2023 roku

W 2023 roku na horyzoncie pojawia się nowa możliwość dofinansowania fotowoltaiki - Grant OZE Prosument Lokatorski. Dzięki niemu możemy uzyskać dofinansowanie aż do 50% kwalifikowanych kosztów! To oznacza, że wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe nie muszą już przez lata oszczędzać na zakup paneli fotowoltaicznych. Zgodnie z prognozami Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, instalacja PV z takim dofinansowaniem zwróci się z wyprodukowanej energii elektrycznej już po 5 latach. To rewolucyjna zmiana!

Jak ubiegać się o Grant OZE Prosument Lokatorski?

Pierwszym krokiem do skorzystania z tego dofinansowania jest odwiedzenie strony Banku Gospodarstwa Krajowego. Na ich stronie znajdziemy "Program TERMO", który zawiera szczegółowe informacje. Jest tam również możliwość ubiegania się o dodatkowe premie termomodernizacyjne, które są niezależne od Granta OZE. Wnioski na Grant OZE można składać aż do 30 czerwca 2026 roku. Pamiętaj jednak, że środki na ten cel są ograniczone i dostępne tylko do wyczerpania puli.

W przypadku budynków wielolokalowych (zarządzanych przez wspólnoty czy spółdzielnie), managerzy mogą ubiegać się o dofinansowanie do 50% wartości instalacji OZE. Ponadto, dzięki nowym regulacjom, zasady rozliczeń są korzystniejsze niż kiedykolwiek. Przykładowo, nadmiar energii u indywidualnego prosumenta w domku jednorodzinnym jest rozliczany tylko w 20%, podczas gdy w przypadku prosumenta lokatorskiego, wszelki nadmiar energii, który nie zostanie zużyty w częściach wspólnych budynku, będzie rozliczany przez zwrot na rachunek wspólnoty mieszkaniowej.

Podsumowując, dla zarządców budynków wielorodzinnych warto rozważyć możliwość skorzystania z Granta OZE Prosument Lokatorski. Przede wszystkim należy przygotować dokumentację i zaprosić wykonawcę, który obliczy, ile energii można zainstalować na danym budynku. Następnie składa się wniosek na przewidywaną wartość inwestycji z prośbą o zwrot 50% kosztów. Środki z tego tytułu powinny być przekazane na rzecz inwestora w ciągu 14 dni od zrealizowania inwestycji.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...