Oświetlenie LED – co warto wiedzieć na jego temat?

Oświetlenie LED – co warto wiedzieć na jego temat?

17/11/2021

Oświetlenie LED to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w polskich budynkach, zastępując standardowe żarówki oraz halogeny. Głównym powodem jest tu najczęściej energooszczędność tego typu osprzętów, pozwalająca na redukcję zużycia prądu aż o 80-90 procent, w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. Żarówki emitujące światło LED odznaczają się przy tym znacznie dłuższą żywotnością. Zalety te sprawiają, że oprócz niższych cen rachunków za prąd, wykorzystywane przez nas oświetlenie gwarantuje również większe bezpieczeństwo środowiska. I chociaż cena takiego nowatorskiego oświetlenia jest znacznie wyższa, niż w przypadku zwykłych żarówek, większa ergonomia pracy sprawia, że koszty zakupu zwrócą nam się niezwykle szybko. Oto, co warto wiedzieć na jego temat.

Przystępność oświetlenia LED

Ze względu na wszechstronność technologii LED, światło przez nią emitowane coraz częściej rozświetla nie tylko budynki mieszkalne, ale również przestrzenie biurowe czy korytarze budynków użytku publicznego. Ponieważ żywotność pojedynczej żarówki tego typu sięga około 15-30 tysięcy godzin, przewyższając pod tym względem zwykłe modele nawet piętnasto- lub trzydziestokrotnie, rozwiązanie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem w związku z rosnącymi cenami. Inflacja, połączona z drożejącymi cenami prądu, nierzadko uderza bowiem właśnie w przedsiębiorstwa. Dzięki wydajności oświetlenia LED, właściciele obiektów, wykorzystujących sporą ilość świateł dziennie, nie muszą martwić się o zbędne wydatki.

Oświetlenie LED jest również znakomitym wyborem w przypadku firm, stawiających na zrównoważenie swojego rozwoju. Ponieważ w produkcji takiego nowoczesnego oświetlenia nie wykorzystuje się rtęci, korzystanie ze źródeł światła na nim opartych sprawia, że nie przyczyniamy się do pogorszenia stanu klimatu. Stawianie na oświetlenie LED pozwala na ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprawiając jednocześnie wizerunek firmy w oczach zarówno konsumentów, jak i potencjalnych partnerów biznesowych.

Jakość emitowanego światła

Podobnie jak zwykłe żarówki, także i oświetlenie LED odznacza się widmem ciągłym emitowanego światła. Różnice stają się jednak widoczne w przypadku zarówno wskaźnika oddawania barw, jak i gamy dostępnych kolorów. Za pomocą tego typu żarówek, możemy bowiem uzyskać praktycznie dowolną barwę światła, bez konieczności stosowania specjalistycznych filtrów, zmieniających kolor kosztem obniżenia intensywności oświetlenia.

Warta uwagi jest tu także szeroka gama oznaczeń barw światła LED. Większy zakres temperatury światła sprawia bowiem, że możemy tu uzyskać zarówno oświetlenie chłodne, jak i ciepłe. Lampy tego typu odznaczają się również znakomitym ogniskowaniem. Duże skupienie świateł sprawia, że nie ma tu konieczności korzystania z odbłyśników w celu oświetlenia konkretnego miejsca. Zapobiega to jednocześnie problemowi zanieczyszczania przestrzeni sztucznym światłem.

Oświetlenie LED jako element domowych aranżacji

Wiele osób zastanawia się, jakie żarówki LED wybrać do pokoju. Odpowiedzi na to pytanie są bardzo zróżnicowane – w końcu każde pomieszczenie odznacza się innym charakterem. Wybór ułatwia nam tu jednak fakt, że w przypadku oświetlenia LED, stworzenie stylowej aranżacji nie jest wcale trudne, z racji szerokiej gamy dostępnych opcji. Przykładem są tu chociażby niewielkie, dekoracyjne lampki. Rozmieszczone w odpowiedni sposób, o barwie dostosowanej do oświetlenia głównego, pomogą nam one w nadaniu salonowi wyjątkowego charakteru. Pamiętajmy jedynie, aby nie doprowadzić do nadmiernego oświetlenia pomieszczenia.

Ponieważ temperatura pracy żarówki LED jest znacznie niższa, niż w przypadku zwykłych modeli, nowoczesne oświetlenie jest znacznie bezpieczniejsze, eliminując tym samym ryzyko pożaru. Dzięki temu, rozwiązanie tego typu jest znakomitym wyborem w domach z podwieszanym sufitem, a także podczas projektowania niestandardowego oświetlenia wnętrz. Zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia przy tym, że lampy i taśmy LED idealnie nadadzą się do oświetlania schodów lub przedpokoju.

Niewątpliwym atutem oświetlenia LED jest tu również wszechstronność dostępnych designów. Od dekoracyjnych taśm, przez duże żyrandole, na oświetleniu punktowym kończąc, znalezienie stylowego rozwiązania nie stanowi tu większego problemu. Bogaty wybór opraw oświetleniowych sprawia, że z tańszych, efektywniejszych technologii korzystać mogą nie tylko właściciele nowoczesnych apartamentów, ale też osoby, którym zależy na zachowaniu klasycznego charakteru pomieszczeń.

Istotne oznaczenia

Oznaczenia żarówek LED to kwestia, której żadna osoba nie powinna bagatelizować, chcąc przejść na ten typ oświetlenia. Do najważniejszych z nich zaliczamy chociażby strumień świetlny (lm), napięcie zasilające (V), pobór mocy (W), żywotność (h), klasę energetyczną (A), częstotliwość prądu (Hz) oraz rodzaj gwintu żarówki (Exx). Istotna jest tu również temperatura barwy oświetlenia, oznaczana literą K. Niezawodna żarówka powinna posiadać także odpowiedni certyfikat, potwierdzający jej zgodność z normami Unii Europejskiej. Odpowiednia ocena parametrów żarówki pozwoli nam określić, czy faktycznie sprawdzi się ona w naszym domu.

Oświetlenie LED w inteligentnym budownictwie

Wiemy już, jak wybrać żarówkę LED. Zalety i wszechstronność tego rozwiązania nie ograniczają się jednak wyłącznie do standardowych instalacji. Ze względu na rosnącą popularność inteligentnych technologii oraz zalety z nimi związane wiodący producenci nowoczesnego oświetlenia umożliwiają nam również sparowanie go z czujnikami, sterującymi pracą świateł. Oprawy LED nierzadko oferują także funkcję kontroli zdalnej, na przykład za pośrednictwem smartfona. Dzięki temu, możliwe jest chociażby zgaszenie świateł w sypialni bez opuszczania łóżka. Nowoczesne rozwiązania znajdują również zastosowanie w biznesie, na przykład przy oświetlaniu witryn sklepowych.

Po sparowaniu z czujnikami, kontrolującymi jasność światła, możemy nie tylko sprawić, że oświetlenie włączy się samo po wykryciu ruchu, ale też uczynić je jeszcze bardziej energooszczędnym. Ponieważ światło jest kontrolowane na bieżąco przez inteligentne systemy, nie musimy martwić się, że będzie ono zużywać zbyt dużo energii. Lepsze dostosowanie intensywności oświetlenia ma również pozytywny wpływ na zdrowie naszych oczu – nie będą one bowiem przemęczać się podczas czytania lub oglądania filmów. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd sprawia jednocześnie, że oświetlenie LED znakomicie sprawdzi się w budynkach, zasilanych przez odnawialne źródła energii.

Brak komentarzyDodaj komentarz
Brak komentarzy.
Popularne wpisy
Rozdzielnica w domu jednorodzinnym – jakie bezpieczniki dobrać?
03/08/2022
Postęp technologiczny nie zwalnia, a tym samym w swoich domach decydujemy się na coraz większą liczbę urządzeń zasilanych...
Łącznik, włącznik czy pstryczek – co to jest i do czego służy?
11/06/2021
Łączniki elektryczne są elementami niezbędnymi w każdym budynku. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych...
Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
03/08/2022
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej...