Podłączenie gniazdka elektrycznego – jak to zrobić?
Prawidłowe podłączenie gniazdka to kolejny etap następujący po kuciu ścian i rozprowadzaniu instalacji elektrycznej. Czas montażu jest kluczowy dla komfortu korzystania z domowych urządzeń zasilanych prądem. Wiedza o tym, jak podłączyć gniazdko przyda się każdemu, kto zajmuje się remontem mieszkania czy budową domu. Podłączenie gniazdka z uziemieniem i wielu innych powinno być wykonane przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach. W jaki sposób podłączyć gniazdko elektryczne?
Podłączenie gniazdka – narzędzia potrzebne do montażu i zasady bezpieczeństwa
W celu zamontowania gniazdka elektrycznego w ścianie konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. Prawidłowe podłączenie gniazdka umożliwi wiertarka z opcją kucia, młotek, kombinerki, śrubokręt, nóż, poziomica, ołówek i paca. W przypadku śrubokrętu dobrze, aby pełnił też funkcję próbnika lub miernika napięcia. Dzięki temu można zwiększyć swoje bezpieczeństwo i ustrzec się porażenia prądem. Jeśli podłączenie gniazdka wymaga wykucia dziury, to z pewnością powinniśmy zakupić gips szpachlowy. Następne czynności uzależnione są od tego, czy montaż odbędzie się w puszce w ścianie, czy samodzielnie przeprowadzimy kable.
Podłączenie gniazda z bolcem oraz innych tego typu zawsze należy wykonywać przy odłączonym zasilaniu. Przed podjęciem pierwszych czynności należy wyłączyć bezpieczniki lub odłączyć nadmiarowoprądowe i różnicowoprądowe zabezpieczenia. Następnie używając próbnika i miernika napięcia, warto sprawdzić, czy faktycznie prąd przestał płynąć. Podłączanie gniazdka z uziemieniem zawsze wykonujmy suchymi dłońmi. Każda wilgoć pozostawiona na przewodach czy mechanizmie kontaktu przy ponownym uruchomieniu zasilania może doprowadzić do spięcia.
Jak podłączyć gniazdko do puszki w ścianie?
Ulokowana w ścianie puszka zapewni większą stabilność osadzenia gniazdka elektrycznego. W pierwszej kolejności sprawdzamy, które przewody są fazowe, neutralne i ochronne. Rozpoznanie tych trzech połączeń pomoże doprowadzić nam trzyżyłowy kabel zasilający. Przewód fazowy w gniazdku ma zazwyczaj kolor brązowy, czarny lub szary. Z kolei neutralny jest niebieski, a ochronny żółto-zielony. Pamiętając o tej kolorystyce, łatwiej będzie nam opanować schemat podłączenia gniazdka. Zakupiony przez nas produkt może mieć złącza na śrubki lub też na automatyczne zaciski. W zależności od posiadanego typu dokonujemy odpowiednich połączeń.
Nowy system oznaczany TN-S jest używany w puszkach, gdzie stosuje się trzy przewody. Wówczas zawsze przewód ochronny wymaga podłączenia do bolca uziemiającego – PE. Przewód fazowy w gniazdku powinien trafić do złącza po lewej stronie – L. Natomiast neutralny należy ulokować po prawej stronie – N. Jeśli posiadamy puszki z dwoma przewodami – fazowym i neutralnym, to powinniśmy zachować standardy zgodne ze starym układem – TN-C. W tym przypadku mostkowanie odbywa się, począwszy od bolca PEN do N. Należy pamiętać, że nie można łączyć bezpośrednio złącza N z neutralnym, a później dopiero mostkować bolec. W końcowym etapie montażu wystarczy wsunąć gniazdko elektryczne do puszki i zamocować je na wkręty lub za pomocą pazurków. Te można odchylić dwoma obrotami śrubokręta.
Prawidłowe podłączenie gniazdka bez puszki w ścianie
W niektórych przypadkach sami musimy wykuć otwór pod puszkę elektryczną i bruzdy do przeprowadzenia przewodów. W pierwszej kolejności przyda się nam ołówek, którym narysujemy miejsca na wszystkie elementy instalacji. Uruchamiamy wiertarkę i tworzymy dziurę pod puszkę. Następnie od niej prowadzimy linie dla przebiegu kabli. Mogą być umiejscowione pionowo lub poziomo. Nie jest wskazane kłaść je po linii skośnej, gdyż potencjalne wiercenie w przyszłości może je uszkodzić. Trzymając się tej zasady, w przyszłości unikniemy wielu niemiłych niespodzianek. Tak przygotowane linie pozwolą nam na wykucie bruzd pod kable, których szerokość i głębokość powinna wynosić około 1,5 cm. Tę czynność kończymy na kilkanaście centymetrów przed gniazdkiem, z którego zostaną poprowadzone kable.
W tym momencie warto sprawdzić, czy rzeczywiście prąd płynie. Czynność należy wykonać próbnikiem napięcia. Kolejne części bruzd wykuwamy ręcznie. Nie można zapomnieć o wywierceniu otworów na uchwyty montażowe. Te powinny być zlokalizowane w odległości 50 cm. Następnie stosujemy podkład do zagruntowania bruzd. W kolejnym kroku odmierzamy długości kabla, pamiętając, aby zostawić kilka centymetrów zapasu po obu stronach. Tym samym podłączenie gniazdka będzie łatwiejsze. Nie pozostaje nic innego jak rozciąć końce kabla i odkryte żyły ściągnąć kombinerkami. W ten sposób stworzymy koniec izolacji o długości 2–3 cm. Przewody wkładamy do otworów puszki elektrycznej i prowadząc bruzdami, przytwierdzamy je do ścian za pomocą uchwytów montażowych. Przy użyciu młotka wbijamy je do wywierconych wcześniej otworów.
Drugie końce kabli montujemy już w gniazdku, gdzie przeprowadzony zostanie prąd. Jeśli wcześniej był tam stary kontakt wraz z okablowaniem, to należy zastosować kostki łączeniowe. Starą sieć przewodów odcinamy i ich końcówki zabezpieczamy listwą zaciskową. Nowe kable łączymy w kostce, umieszczając oznaczenia kolorów naprzeciw siebie – żółty, czarny i niebieski. Tak przygotowany schemat podłączenia gniazdka umieszczamy w puszce, którą uszczelniamy denkiem. Po zakończonym montażu bruzdy szpachlujemy gipsem, wtapiając w niego bandaż chroniący przed potencjalnymi pęknięciami. Powierzchnię wyrównujemy za pomocą pacy. Wszelkie szczeliny po wstawieniu puszki do nowego miejsca również zalepiamy.
Teraz nie pozostaje nic innego jak podłączenie gniazdka. W tym celu podpinamy kabel żółty do bolca uziemiającego. Pozostałe – przewód czarny i niebieski instalujemy do wtyków. Podstawę gniazdka przytwierdzamy do puszki elektrycznej, a dokładnie do wkrętów. Dokręcamy podzespoły do siebie tak, aby możliwe było manewrowanie gniazdkiem. Na sam koniec przykręcamy ramki i fronty. Nakładamy elementy na siebie i przykręcamy mocno do ściany. Takie prawidłowe podłączenie gniazdka zapewni nam możliwość korzystania z niego na długi czas. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko wyrwania go ze ściany, jak np. wyciągając z dużą siłą kabel podłączonego do niego urządzenia elektrycznego.
Podłączenie gniazdka z uziemieniem – upewnij się, czy działa
Samo prawidłowe osadzenie kontaktu w ścianie nie stanowi końcowego sukcesu. Należy upewnić się, że gniazdo działa w sposób prawidłowy. W tym celu włączamy ponownie zasilanie. Podłączamy urządzenie i sprawdzamy, czy działa. Jeśli tak – wszystko jest w porządku. Jeśli nie, to musieliśmy popełnić błąd i zmuszeni będziemy do poszukania powodu usterki. Najczęstszą przyczyną jest niestaranne przymocowanie kabli, które jeszcze podczas montażu mogły wypaść ze swoich miejsc. Możliwe też, że zostały podłączone w złych miejscach i należy to jak najszybciej poprawić. Problemem może być uszkodzony produkt, który zakupiliśmy. Warto wówczas zachować dowód zakupu. W większości przypadków możliwy będzie zwrot towaru lub jego wymiana.