Filtry kategorii
  • Kolor
  • Uziemienie
  • Kompletne (z ramką)
  • Z przesłoną styków
  • Krotność
  • Stopień szczelności
  • Seria

Puszki podłogowe - Hager tehalit

Na stronie:
HAGER - BERKER
GNIAZDO POJEDYNCZE Z UZIEMIENIEM 2P+Z BEZHALOGENOWE ZACISKI AUTOMATYCZNE 45X45MM 16A 250V BIAŁY TEHALIT GB-EG - HAGER - BERKER - EER1339010
Dostępność: OK. 6 DNI ROBOCZYCH (na zamówienie)
12,56 
HAGER - BERKER
PUSZKA PODŁOGOWA UNIWERSALNA NA PŁYCIE ROZMIAR 2 120-170 STAL TEHALIT.UK  - HAGER - BERKER - UDB2120170
Dostępność: 30 DNI ROBOCZYCH (na zamówienie)
859,03 
Gniazda podłogowe – źródło prądu zawsze w zasięgu… nogi

Przywykliśmy do tego, że gniazdek szukamy na ścianach, zazwyczaj niezbyt wysoko. To jednak nie jedyne miejsce, gdzie możemy je zamontować. Producenci osprzętu elektroinstalacyjnego uwzględniają w swoich kolekcjach również gniazda podłogowe – czyli takie, które dosłownie „wychodzi” z ziemi. Najczęściej posiadają jakąś osłonę samego otworu (np. w postaci klapki), czasem występują też w formie wysuwanych „szufladek”, przez co nie wystają kompletnie ponad parkiet, gdy są schowane. To oczywiście służy ich ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, bowiem są narażone na uszkodzenia ze względu na swą newralgiczną lokalizację.

Nie jest to rozwiązanie rozpowszechnione w wystroju wnętrz – nie widujemy go często w mieszkaniach. Takie gniazda są tworzone z myślą o innych zastosowaniach, których część wymienimy poniżej. Jeśli rozważasz kupno lub zastanawiasz się, gdzie montaż takiego rozwiązania byłby dobrym pomysłem, poniżej parę sugestii.

Gniazda wpuszczane w podłogę dla biur…

W skrócie: wszędzie tam, gdzie klasyczne gniazda naścienne są niewystarczające tudzież ich montaż jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Przykładem mogą być przestrzenie biurowe lub publiczne, w których zazwyczaj na jednej dużej powierzchni znajduje się kilkanaście stanowisk pracy (np. w biurze) lub biurek (np. w bibliotece). Dostęp do prądu jest wymagany, by móc przez dłuższy czas zasilić przenośny komputer. Każde z wymienionych stanowisk może mieć własne, dedykowane gniazdko pod nogami użytkownika. Jeśli zaprojektowalibyśmy gniazda w klasycznej, naściennej konfiguracji, plątanina przewodów utrudniałaby poruszanie się każdej osobie postronnej, mogłaby nawet stanowić potencjalne zagrożenie, stwarzając ryzyko potknięcia się. Gniazda przypodłogowe to standard w tego typu lokalizacjach.

…gniazda przypodłogowe dla warsztatów i punktów usługowych…

Innym pomysłem są garaże i wszelkiego rodzaju warsztaty o większej powierzchni. Zasada jest bardzo podobna – przewód, zwłaszcza napięty, biegnący przez znaczną część pomieszczenia stanowi niebezpieczny element, który może doprowadzić do wypadku. Zamontowanie gniazda w podłodze pod każdym stanowiskiem pracy eliminuje również sytuacje, w której kabel urządzenia podłączonego do gniazda w ścianie będzie za krótki. Choć taką sytuację można rozwiązań przedłużaczem, to pozorne wyjście z sytuacji, bowiem stwarza analogiczne zagrożenie do tego opisanego powyżej. Produkty o podwyższonym współczynniku odporności na warunki środowiskowe (z parametrem IP wynoszącym minimum 44) sprawdzą się znakomicie w takim otoczeniu.

…gniazdo podłogowe także dla domu!

Finalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by takie rozwiązanie zamontować również we własnym domu. Choć raczej nie grożą nam za krótkie kable (odległości w przeciętnym pomieszczeniu nie są na tyle duże, by nie dało się go przełączyć gdzieś indziej), gniazda w podłodze zachowują wszelkie swe zalety i można je łatwo zamaskować. To wyjście dla idealistów wystroju wnętrz, którzy nie znaleźli nigdzie ramek czy serii osprzętu, który wpasuje się w ich wizję.