Filtry kategorii
 • Kolor
 • Uziemienie
 • Kompletne (z ramką)
 • Z przesłoną styków
 • Krotność
 • Stopień szczelności
 • Rodzaj zacisków
 • Seria
 • Prąd znamionowy [A]

Gniazda natynkowe - Legrand Forix IP20

Na stronie:
LEGRAND
GNIAZDO POJEDYNCZE BEZ UZIEMIENIA 2P ZACISKI ŚRUBOWE 16A 250V IP20 BIAŁY FORIX - LEGRAND - 782410
Gniazdo 2P 16 A - 250 V kolor Białe numer katalogowy 782410 seria Legrand Forix IP20
Dostępność: W MAGAZYNIE
8,51 
LEGRAND
GNIAZDO POJEDYNCZE Z UZIEMIENIEM 2P+Z Z PRZESŁONAMI ZACISKI ŚRUBOWE 16A 250V IP20 BIAŁY FORIX - LEGRAND - 782417
Gniazdo 2P+Z 16 A - 250 V kolor Biały numer katalogowy 782417 seria Legrand Forix IP20
Dostępność: W MAGAZYNIE
9,66 
LEGRAND
GNIAZDO POJEDYNCZE Z UZIEMIENIEM 2P+Z 16 A KREMOWE FORIX - LEGRAND - 782447
Gniazdo 2P+Z 16 A - 250 V kolor Kremowy numer katalogowy 782447 seria Legrand Forix IP20
Dostępność: 30 DNI ROBOCZYCH (na zamówienie)
10,63 
LEGRAND
GNIAZDO POJEDYNCZE Z UZIEMIENIEM SCHUKO 16 A - 250 V KREMOWE FORIX IP20 - LEGRAND - 782450
Gniazdo 2P+Z Schuko 16 A - 250 V kolor Kremowy numer katalogowy 782450 seria Legrand Forix IP20
Dostępność: 30 DNI ROBOCZYCH (na zamówienie)
10,81 
LEGRAND
GNIAZDO KOMPUTEROWE POJEDYNCZY RJ45 KAT. 5E UTP BIAŁY FORIX - LEGRAND - 782424
Gniazdo 1XRJ45 Kat. 5E UTP kolor Białe numer katalogowy 782424 seria Legrand Forix IP20
Dostępność: W MAGAZYNIE
13,43 
Gniazda natynkowe

Co to jest gniazdo elektryczne natynkowe?

Jest najbardziej pożądane i poszukiwane wtedy, gdy bateria w telefonie lub komputerze nieuchronnie zmierza ku wyczerpaniu. Na co dzień niemalże zapominamy o tym, że gniazdo elektryczne natynkowe lub podtynkowe stanowi podstawę funkcjonowania większości urządzeń w naszych domach i miejscach pracy.

Gniazdo elektryczne (zwane kontaktem, gniazdkiem lub gniazdem wtykowym) to złącze, które stanowi część instalacji elektrycznej oraz łącznika wtykowego. Wyróżniamy gniazdka jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze dzielą się na podtynkowe i natynkowe.

Czym charakteryzuje się gniazdo elektryczne natynkowe? Przede wszystkim montowane jest jako puszka z kablami na ścianie, która z różnych względów nie mogła zostać wyposażona w gniazdo podtynkowe. Zwykle nie ma możliwości umieścić kabli w ścianie, która jest za cienka lub została zajęta przez inną instalację.

Ponieważ gniazdka natynkowe są znacznie większe niż podtynkowe, z powodzeniem sprawdzą się w dużych, przestronnych pomieszczeniach prywatnych i przemysłowych, na strychach, w piwnicach, przydomowych garażach lub halach. Różnorodność wzorów i kolorów, łatwy montaż, dostępność w przypadku awarii oraz możliwość zastosowania zaślepek sprawiają. że gniazda elektryczne natynkowe są doskonałą alternatywą dla podtynkowych.

Gniazda natynkowe – rodzaje i zastosowanie

Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniego gniazda natynkowego, warto poznać jego podstawowe rodzaje oraz uniwersalne sposoby zastosowania. Główne rodzaje gniazd natynkowych, dostępnych w sklepie internetowym Elektrycznie.pl to:

 • gniazdo pojedyncze,
 • gniazdo podwójne,
 • gniazda potrójne,
 • gniazdo poczwórne,
 • gniazda hermetyczne natynkowe,
 • gniazda teleinformatyczne,
 • gniazda antenowe,
 • gniazda głośnikowe,
 • gniazda audio-video,
 • zestawy gniazd elektrycznych.

 

Podstawowe rozróżnienie gniazd natynkowych dotyczy ilości otworów na wtyki. Zamiast przedłużaczy w miejscu, które wymaga na co dzień podłączenia do prądu kilku urządzeń jednocześnie, sprawdzi się świetnie gniazdo podwójne, a nawet gniazda potrójne lub poczwórne.

Gniazdo elektryczne natynkowe dobierz również do urządzeń, które zostaną zasilone prądem, płynącym za jego pośrednictwem oraz do charakteru miejsca, w którym zostanie zamontowane.

 

Jak wybrać odpowiednie gniazdo elektryczne natynkowe?

Czynnikiem determinującym wybór najlepszego gniazda elektrycznego natynkowego będzie charakter pomieszczenia, które wymaga stałego dostępu do elektryczności. Oprócz dopasowania kolorystycznego (gniazdo natynkowe czarne, brązowe, szare, beżowe, białe) niebagatelne znaczenie mają tu miejsce montażu oraz narażenie na działanie czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim wilgoci oraz drobnych zanieczyszczeń.

W miejscu, gdzie zbiera się para wodna lub bezpośrednio narażonym na działanie wody, pyłów, warto zamontować gniazda hermetyczne natynkowe, które skutecznie zabezpieczą instalację oraz urządzenia przed awarią.

Kształt otworów wtykowych, zastosowanych w danym gniazdku elektrycznym świadczy zaś o jego przeznaczeniu. Rozróżniamy gniazdka natynkowe teleinformatyczne (np. gniazdka komputerowe, gniazda zasilające), antenowe, głośnikowe, audio-video. Dodatkowo przy wyborze gniazdka natynkowego możesz kierować się marką (np. Legrand, Ospel, Berker, Hager).

Kompaktowe i łatwe w montażu gniazda natynkowe

Gniazda natynkowe nie wymagają przy montażu wkuwania się w ścianę, co stanowi znaczne ułatwienie, jeśli planujesz dodatkowe gniazdko w odrestaurowanym wnętrzu, na zewnątrz budynku lub po prostu zależy Ci na czasie. Sprawdzą się jako dodatkowe źródło prądu elektrycznego w miejscach trudno dostępnych, narażonych na działanie czynników atmosferycznych, gdzie zwykły przedłużacz nie zdałby egzaminu. Zamiast ciągnących się po podłodze kilometrami kabli, możesz ukryć gniazdko natynkowe za szafką, zamontować je nad listwą przypodłogową, ukryć za sprzętami w kuchni, oszczędzając trosk o ich szczelność, dzięki hermetycznemu wykończeniu.